Shëndet & Style

Të gjithë alergjikëve të pranverës: Hani këto ushqime!

Nëse jeni në humor të keq, sepse jeni vazhdimisht inatosur dhe sytë ju lotojnë, atëherë është koha të mësoni se si mund të zvogëloni intensitetin e simptomave me ushqimin e duhur.

Arrat
Arrat janë super të shëndetshme dhe janë një nga ushqimet më të mira si për mesditë ashtu edhe për pasdite. Magnezi dhe vitamina E forcojnë sistemin tuaj imunitar dhe ju mbrojnë nga radikalet e lira që shkaktojnë dëmtim të inflamacionit.

Një mollë në ditë mban larg…alergjinë
Mollët janë të pasura me lëndë ushqyese dhe kanë veti anti-inflamatore. Preferoni t’i hani me lëkurën e tyre pasi është plot me antioksidantë që pengojnë çdo dëmtim qelizor. Në të njëjtën kohë, sipas hulumtimeve, sa më shumë mollë të konsumoni, aq më e ulët është incidenca e kollës, infeksioneve të frymëmarrjes dhe astmës.

Domate të shijshme dhe të shëndetshme
Domatet përmbajnë vitaminë C, e cila forcon sistemin tuaj imunitar dhe shtyp ënjtjen, duke katalizuar mbrojtjen e trupit kundër astmës dhe problemeve të frymëmarrjes.

Peshku yndyror “mburojë” kundër alergjive
Acidet yndyrore omega-3 që ato kanë, kanë një efekt anti-inflamator që forcon sistemin imunitar. Në të njëjtën kohë, konsumimi i shpeshtë i tyre mund t’ju çlirojë nga shumë gjëra, si simptomat e dermatitit, ekzemës, artritit, madje edhe astmës.

Related Posts