Shëndet & Style

Shtatë superushqime fantastike të dimrit që përmirësojnë shëndetin e trurit tuaj

Shtatë super-ushqime fantastike të dimrit që përmirësojnë shëndetin e trurit tuaj

Dimri është një lehtësim i mirëpritur nga vapa e zgjatur e verës, por moti i ftohtë pavarësisht hijeshisë së tij ka sfidat e veta.

Përderisa muajt e ftohtë ofrojnë mundësinë për t’u ushqyer mirë dhe për të ushtruar më shumë, është gjithashtu stina kur sëmundjet janë në rritje për shkak të imunitetit të reduktuar. Sëmundjet si ftohja e zakonshme, pneumonia, bronkiti, gripi janë në rritje gjatë kësaj kohe. Nuk është çudi që edhe truri juaj ka nevojë për ushqim shtesë për të qëndruar aktiv dhe për të luftuar dimrin.

Kanika Malhotra, nutricioniste dhe specialiste e humbjes së peshës në një intervistë me HT Digital flet për ushqimet e shijshme që përmirësojnë shëndetin e trurit që mund t’i shijoni në dimër.

Salmoni

Salmoni i pasur me Omega-3 është një tonik i trurit që mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit dhe efikasitetit të tij. Omega-3 siguron doza të larta të oksigjenit në tru, gjë që lejon organin vendimtar të ruajë informacionin e ri duke u kujdesur gjithashtu për të vjetrën.

Përzierje e arrave

E lehtë, e përshtatshme dhe shumë ushqyese, shija krokante e arrave dhe farave, duke përfshirë arrat, bajamet, kikirikët, farat e lulediellit dhe farat e kungujve mund t’i ofrojnë trurit tuaj përzierjen e duhur ushqyese pasi këto superushqime të vogla janë plot me proteina dhe acide yndyrore omega.

Zarzavate me gjethe

Bëni spinaqin dhe brokolin miqtë tuaj më të mirë këtë dimër pasi këto perime jeshile janë plot me vitamina për trurin tuaj. Të mbushura me vitaminë E dhe folate, ato janë truprojat e trurit tuaj kundër radikalëve të lirë.

Avokado

Është e mira kremoze për trurin tuaj që do t’ju ndihmojë të rritni funksionin dhe efikasitetin e tij.

Shafran i Indisë

Erëza e artë është pikërisht ajo që ju nevojitet për të përmirësuar shëndetin e trurit tuaj. Është plot me kurkuminë, një kampion anti-inflamator dhe antioksidant që ndihmon qelizat e trurit tuaj të rriten dhe të ripërtërihen.

Luleshtrydhet

Dëshira për ëmbëlsirat në dimër është e zakonshme sidomos pas vakteve. Në rast se e gjeni veten duke kërkuar të hani diçka të ëmbël dhe të shijshme, merrni një tas me luleshtrydhe. Ato forcojnë kujtesën tuaj, reduktojnë stresin dhe mbajnë qelizat e trurit tuaj të lumtur.

Methi ose fenugreek

Lista e superushqimeve të trurit të dimrit nuk është e plotë pa përmendur metin ose fenugreek të mirë të vjetër, të cilit i besohet për shekuj për aftësinë e tij për të luftuar inflamacionin dhe për të lehtësuar stresin.

Related Posts