Botë

Vritet nga bombardimet izraelite në Gaza djali i shefit të Al Jazeera, Hamza al-Dahdouh

Djali i madh i shefit të zyrës së Al Jazeera-s në Gaza është vrarë në një sulm izraelit në Gazën jugore.

Hamza al-Dahdouh, një gazetar dhe kameraman i rrjetit Al Jazeera, ishte me gazetarë të tjerë në një rrugë midis Khan Younis dhe Rafah, kur goditi një sulm me dron.

U vra edhe gazetari i pavarur Mustafa Thuraya. Katër anëtarë të tjerë të familjes së shefit të byrosë Wael al-Dahdouh u vranë gjithashtu në tetor.

Gruaja e tij Amna, nipi i tij Adam, djali i tij 15-vjeçar Mahmoud dhe vajza shtatë-vjeçare Sham vdiqën të gjithë në një sulm izraelit.

Sipas Hisham Zaqout, një korrespondent i Al Jazeera-s, Hamza dhe një grup gazetarësh ishin rrugës për në zonën Moraj në verilindje të Rafahut, e cila u caktua një “zonë humanitare” nga ushtria izraelite, por që thuhet se kishte përjetuar bombardime të fundit.

Shumë gazanë të zhvendosur kishin ikur në zonë për t’i shpëtuar bombardimeve në rajone të tjera të territorit. Hamza kishte synuar të raportonte mbi situatën e zhvilluar dhe pasojat e bombardimeve në zonë, sipas Al Jazeera.

Pamjet e drejtpërdrejta nga Al Jazeera treguan pasojat e goditjes në makinën me të cilën po udhëtonin. Gjithashtu nga pamjet shihet babai i tij Wael al-Dahdouh në lot, duke mbajtur dorën e tij dhe duke qëndruar pranë trupit të tij në një morg në Khan Younis. Ai u varros në qytetin jugor të Rafah.

“Hamza nuk ishte vetëm një pjesë e imja. Ai ishte i tëri im. Ai ishte shpirti i shpirtit tim. Këto janë lot trishtimi, humbjeje. Këto janë lot njerëzimi”, tha babai i tij në varrim.

“I bëj thirrje botës që të shikojë nga afër se çfarë po ndodh në Gaza”.

Vetë Wael al-Dahdouh u plagos dhe kameramani i tij Samer Abu Daqqa u vra në një sulm të veçantë gjatë xhirimeve muajin e kaluar.

Al-Dahdouh, i cili ka tetë fëmijë, vazhdoi të raportojë për luftën në Gaza.

Hamza al-Dahdouh kishte një milion ndjekës në Instagram. Postimi i tij i fundit para se të vritej ishte për babain e tij. “Ju jeni të palëkundur dhe të durueshëm. Mos e humbni shpresën nga mëshira e Zotit. Jini të sigurt se ai do t’ju shpërblejë,” shkruante ai. Al Jazeera dënoi vrasjen dhe atë që tha ishte “shënjestër” e gazetarëve palestinezë në Gaza.

“Rrjeti mediatik Al Jazeera dënon fuqishëm sulmin nga forcat pushtuese izraelite ndaj makinës së gazetarëve palestinezë”, tha kompania në një deklaratë, duke akuzuar Izraelin për “shkelje të parimeve të lirisë së shtypit”.

Më shumë se 75 gazetarë janë vrarë që nga fillimi i luftës në Gaza. Më shumë se 22,000 njerëz janë vrarë në Gaza, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

 

Related Posts