Botë

Rusia sulmon me raketa dhe dronë Ukrainën, raportohet për 12 të plagosur

Zyrtarët ukrainas thanë se Rusia ka lëshuar 28 dronë dhe tri raketa lundruese gjatë natës. Si pasojë e sulmeve me dronë të Rusisë në qytetin Dnipro janë plagosur 12 persona.

Edhe pse në shkallë më të vogël sesa sulmet e fundit ajrore, sulmi i 7 janarit është treguesi i fundit se Rusia nuk e ka ndërmend të ndalet së shënjestruari infrastrukturën civile ukrainase, që shpesh është larg vijave të frontit.

Në një postim në Telegram, Forcat Ajrore të Ukrainës thanë se mbrojtja ajrore ka shkatërruar 21 nga 28 dronët, që kryesisht shënjestruan lokacione në jug dhe lindje të shtetit.

“Armiku po e zhvendos fokusin e sulmeve në territoret në vijën e fronit: rajonet e Hersonit dhe Dnipropetrovskit janë sulmuar nga dronët”, tha zëdhësi i Forcave ajrore, Yuriy Ihnat, për një televizion ukrainas.

Rusia nuk ka komentuar për sulmin e fundit

Në qytetin Dnipro, që gjendet në Ukrainën qendrore, 12 persona u plagosën nga një sulm me dronë, thanë autoritetet rajonale.

Gjatë dy javëve të fundit, Rusia ka gjuajtur pothuajse 300 raketa dhe ka kryer sulme me mbi 200 dronë në Ukrainë, si pjesë e përpjekjeve të saj për të terrorizuar popullatën civile dhe për të minuar moralin e tyre. Më 29 dhjetor, mbi 120 raketa ruse u lëshuan në qytetet në mbarë Ukrainën, duke vrarë 44 persona, përfshirë 30 viktima vetëm në Kiev.

Rusia ka nisur pushtimin e paprovokuar të Ukrainës në shkurt të vitit 2022 dhe Ukraina vazhdimisht u bën thirrje aleatëve të saj që ta furnizojnë me armë të mbrojtjes ajrore.

Javën e kaluar, zyrtarët amerikanë thanë se Rusia ka nisur të përdorë raketa balistike të siguruara nga Koreja e Veriut dhe i ka përdorur ato në sulmet ndaj Ukrainës.

Related Posts