Rajon

Vrasja e shqiptares shtatzënë në Greqi, partneri e qëlloi me thikë në mitër

Tronditëse janë zbulimet që kanë dalë në dritë për vrasjen brutale të 41-vjeçares shqiptare, Georgia Murati, nga partneri i saj dhe një mik i tij në Greqi.

41-vjeçarja shtatzënë u ekzekutua natën e ndërrimit të viteve nga bashkëshorti i saj grek, i ndihmuar dhe nga një miku i tij.

Siç rezultoi nga hetimi i EL.AS, dy personat i kishin zënë pritë gruas fatkeqe dhe sapo ajo shkeli në shtëpinë e partnerit të saj, e sulmuan dhe e vranë. Deri më tani, dy të pandehurit po japin versione të ndryshme për atë që ka ndodhur pa mundur të bindin policinë.

Dy burrat pretendojnë se nuk kanë dashur ta vrisnin gruan fatkeqe, por ta grabitnin. Më konkretisht, shoku i partneres së 41-vjeçares tha se kishin vendosur ta grabitnin. Megjithatë, gjatë përleshjes partneri i saj e vrau atë. Nga ana e tij, partneri i gruas nuk e pranon përfshirjen e tij në vrasje dhe thotë se donin ta rrëmbenin për të shkuar në shtëpinë e prindërve të saj dhe për të marrë disa para.

Provat ndaj dy burrave janë të shumta dhe dolën nga një material i pasur video, nga kontrolli i bërë në shtëpinë e partnerit të gruas ku u gjetën ADN dhe gjurmët e gishtave, nga gjetja e provave të krimit si çarçafë dhe dyshek krevati me gjurmë gjaku pranë shtëpisë së autorit të dyshuar por edhe nga apartai cellular.

Si ndodhi ngjarja

41-vjeçarja është sulmuar nga dy personat të cilët e kanë imobilizuar dhe me kërcënimin e thikës i kanë vënë prangat dhe i kanë zënë gojën me shirit.

Ata më pas e çuan atë në dhomën e gjumit, ku i shkaktuan plagë të shumta me thikë në zonën e qafës së mitrës së majtë dhe të djathtë. Më pas ata morën një valixhe në banesë ku vendosën trupin dhe më pas e çuan në një zonë me shkurre në Halkidiki.

Më pas janë kthyer në vendin e krimit, ku janë përpjekur të asgjësojnë gjurmët dhe provat e krimit, duke pastruar banesën dhe duke hedhur në mënyrë të njëpasnjëshme provat e krimit, si rrobat dhe sendet personale të viktimës, mjetet e ekzekutimit dhe dyshekun e krevatit.

Për të mashtruar autoritetet, pasi kanë kryer veprimet e mësipërme, kanë vendosur në shtratin e mësipërm një dyshek tjetër.

Mediat greke raportojnë gjithashtu se autorët pas vrasjes i kanë marrë viktimës 80 euro.

Sipas informacioneve nga ekspertiza mjeko-ligjore, gruaja kishte lëndime në zonën e djathtë të qafës së mitrës, të gjitha enët e gjakut ishin prerë dhe kishte gjakderdhje të pakontrolluar.

Sipas të njëjtave informacione, ajo u godit tre herë me thikë kuzhine, ndërsa trupi u gjet në një zonë pyjore të paarritshme në Monopigados të Thermit./

Related Posts