AktualeMaqedoni

QMK: Qytetarët duhet të përgatiten për reshje të dendura bore

Qendra për Menaxhimin e Krizave (QMK) pas njoftimeve nga QRMK këtë fundjavë për reshje të dendura bore dhe mot të ftohtë me rënie të ndjeshme të temperaturave apelon tek qytetarët për menaxhim të kujdesshëm të automjeteve për shkak të pakalueshmërisë së mundshme të rrugëve në zonat më të larta.

“Qytetarët të udhëtojnë me kujdes gjatë ditës së nesërme dhe të dielën, nëse është e nevojshme, me karburant të mjaftueshëm në cisterna dhe sigurisht me pajisje dimërore të përshtatshme për automjetet në vendet më të larta dhe qafa malore, sepse mund të krijohen rrëshqitje bore dhe rrugë. itineraret duhet të jenë të pakalueshme në seksionet e larta për një periudhë të caktuar kohore”, thekson QMK.

Në të njëjtën kohë, njerëzve që jetojnë në vende më të larta u kujtohet se duhet të rezervojnë me kohë ushqimet bazë (ushqim dhe ilaçe), si dhe rekomandohet lëvizja e kujdesshme e qytetarëve në këmbë, pasi është e mundur shfaqja e etheve.

Sipas parashikimit të motit nga Administrata për Çështje Hidrometeorologjike, gjatë ditës së nesërme do të mbajë mot i vranët dhe i ftohtë me reshje kryesisht bore. Reshjet do të jenë më të shumta sidomos në pjesët perëndimore. Në male do të formohet një mbulesë e konsiderueshme dëbore mbi 30 cm, ndërsa në zonat më të ulëta nga 3 deri në 10 cm. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë nga veriu, sidomos në afërsi të Povardarisë dhe temperaturat do të kenë rënie të ndjeshme dhe do të ketë edhe ngrica.

NP “Rrugët e Maqedonisë” njoftoi sonte se komunikacioni në rrugët shtetërore aktualisht po zhvillohet në kushte dimërore, në vend të rrugëve me lagështirë. Në rrugë të caktuara rrugore që kalojnë nëpër lugina dhe prerje është e mundur shfaqja e rrëshqitjeve më të vogla, për këtë arsye apelohet për menaxhim të kujdesshëm të mjeteve, respektim i sinjalistikës së komunikacionit të vendosur, si dhe përshtatje të shpejtësisë sipas kushteve të rrugës. Ekipet kujdestare T janë vazhdimisht në terren dhe i mbajnë të kalueshme të gjitha rrugët rrugore, thuhet në ndërmarrjen publike.

Related Posts