Botë

Putin zyrtarisht kandidat i pavarur për zgjedhjet presidenciale 2024

Mbështetësit e Vladimir Putin e kanë emëruar zyrtarisht atë për të kandiduar si një kandidat i pavarur në zgjedhjet presidenciale të 2024, Reuters citon agjencitë shtetërore ruse të lajmeve të raportojnë.

Putin kandidon si i pavarur në zgjedhjet e marsit, të cilat ai është i sigurt se do t’i fitojë. Ai kandidoi më parë si kandidat i pavarur në vitin 2018.

Sipas ligjit zgjedhor rus, kandidatët e pavarur duhet të emërohen nga një grup prej të paktën 500 mbështetësish dhe duhet të mbledhin të paktën 300 mijë nënshkrime në mbështetje të tyre.

Putin u emërua nga një grup që përfshinte zyrtarë të lartë të partisë në pushtet Rusia e Bashkuar, dhe figura publike, duke përfshirë aktorë, këngëtarë dhe atletë rusë, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Sipas reformave kushtetuese që ai orkestroi, 71-vjeçari mund të kërkojë edhe dy mandate të tjera gjashtëvjeçare pasi mandati i tij aktual skadon vitin e ardhshëm, duke e lejuar atë të qëndrojë potencialisht në pushtet deri në vitin 2036.

Fillimi i mandatit të pestë të Putinit në mars duket pothuajse i pashmangshëm për shkak të kontrollit të rreptë mbi sistemin politik të Rusisë që ai ka vendosur në 24 vitet e tij në pushtet, me mungesën e shtypit të lirë dhe kritikëve me ndikim të burgosur ose në mërgim.

Related Posts