Botë

Putin viziton Turqinë, do takohet me Erdogan

Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Turqinë për të takuar Presidentin Tajip Erdogan më 12 shkurt.

Vizita e Putinit do të jetë e para e tij në një vend anëtar të NATO-s që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022.

Shtrirja e Putinit për të udhëtuar jashtë vendit ka qenë e kufizuar që nga marsi i vitit të kaluar kur Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi një urdhër arresti kundër tij për deportimin e supozuar të fëmijëve ukrainas në Rusi, një krim lufte. Rusia e mohoi akuzën dhe e quajti këtë veprim të egër, por tha se ishte ligjërisht i pavlefshëm në çdo rast, sepse Rusia nuk është anëtare e ICC.

Turqia gjithashtu nuk është palë e Statutit të Romës të ICC-së, kështu që Putini mund të udhëtojë në Turqi pa frikë se do të arrestohet sipas urdhër-arrestit.

Turqia ka kërkuar të mbajë marrëdhënie të mira me Moskën dhe Kievin që kur Rusia pushtoi Ukrainën. Ajo ka ofruar mbështetje ushtarake për Ukrainën dhe ka shprehur mbështetje për integritetin e saj territorial, por gjithashtu kundërshton sanksionet ndaj Rusisë në parim.

Ankaraja po kërkon të bindë Rusinë që të kthehet në të ashtuquajturën Nisma e Kokrrave të Detit të Zi pasi Moska u tërhoq korrikun e kaluar, duke i dhënë fund një viti eksportesh të mbrojtura nga portet ukrainase në mes të luftës. Erdogan tha se alternativat ndaj marrëveshjes nuk mund të ofrojnë një zgjidhje të qëndrueshme.

Related Posts