Arsyeja është se ato përmbajnë lëndë ushqyese të vlefshme si vitamina, minerale dhe antioksidantë.

Ekspertët theksojnë se konsumimi i përditshëm i sasive adekuate të frutave dhe perimeve mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kronike.

Shihni se çfarë rrezikoni nëse nuk hani mjaftueshëm fruta dhe perime.

Mungesa e vitaminave dhe mineraleve: Frutat dhe perimet përmbajnë lëndë ushqyese jetike për shëndetin, megjithatë studimet kanë treguar se vetëm 11% e të rriturve hanë sasinë e rekomanduar prej tre racionesh perimesh dhe dy racionesh frutash çdo ditë. Ngrënia e pak ose aspak frutave dhe perimeve mund të çojë në mangësi të lëndëve ushqyese me efekte anësore të pakëndshme.

Probleme me tretjen: Mungesa e frutave dhe perimeve nga dieta mund të çojë në probleme serioze të tretjes, si kapsllëk, hemorroide dhe divertikulit. Frutat dhe perimet përmbajnë celulozë, e cila rrit peshën e jashtëqitjes, duke e bërë më të lehtë kalimin dhe duke shkurtuar kohën e kalimit. Ato janë gjithashtu të pasura me fibra, të cilat parandalojnë kapsllëkun dhe stimulojnë muskujt e aparatit tretës. Një studim i Shkollës Mjekësore të Harvardit tregoi se një dietë e pasur me fibra bimore redukton rrezikun e zhvillimit të sëmundjes divertikulare.

Rrit rrezikun e kancerit: Asnjë ushqim nuk mund t’ju mbrojë nga kanceri, por një dietë e pasur me ushqime me bazë bimore mund t’ju ndihmojë të zvogëloni rrezikun e zhvillimit të kancerit. Antioksidantët që përmbajnë, si vitamina E, vitamina C dhe karotenoidet mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit duke mbrojtur qelizat e shëndetshme nga radikalet e lira. Karotenoidet që gjenden në spinaq dhe perime me gjethe jeshile, si dhe frutat portokalli, patatet e ëmbla dhe karotat, mbrojnë nga dëmtimi i qelizave dhe lidhen me shkallë më të ulët të kancerit. Në të kundërt, ngrënia e shumë ushqimeve të yndyrshme shoqërohet me një rrezik në rritje.