Botë

Imrah Khan dhe gruaja e tij dënohen për martesë të paligjshme

Një gjykatë pakistaneze ka dënuar Imran Khan dhe gruan e tij me shtatë vjet burg pasi anuluan martesën e tyre.

Gjykata vendosi se martesa e Khan në vitin 2018 me Bushra Bibi, ishte jo-islame dhe e paligjshme.
Ai është tashmë në burg për korrupsion.

Të mërkurën e kaluar, një javë përpara zgjedhjeve të përgjithshme, dyshja u dënuan për përfitim nga dhuratat shtetërore.
Khan, 71 vjeç, ka thënë se rastet e shumta kundër tij janë të motivuara politikisht.

Ish-kapiteni i Pakistanit, i kthyer në politikan, u rrëzua nga posti i kryeministrit në vitin 2022.

Një gjykatë u krijua brenda burgut Adiala në Rawalpindi, ku Khan po vuan dënimet e tij të mëparshme, për rastin e fundit.
Ankesa u bë nga ish-bashkëshorti i Bibit, i cili tha se martesa e saj me Khan kishte qenë mashtruese.

Sipas ligjit të familjes myslimane, grave u ndalohet të rimartohen për disa muaj pasi burri i tyre vdes ose janë divorcuar. Gjykata konstatoi se Bibi ishte rimartuar para përfundimit të afatit të caktuar pas divorcit të saj.

Përveç dënimit me shtatë vjet burg, gjykata vendosi një gjobë prej 500,000 rupi (1,800 dollarë; 1,420 £) për Khan dhe Bibi.

Çifti u martua në vitin 2018, disa muaj përpara se Khan të zgjidhej kryeministër. Bibi, një shëruese shpirtërore që besohet të jetë në të 40-at e saj dhe gjithmonë mban një vello në publik, është gruaja e tretë e Khan.

Khan kishte një reputacion për playboy në vitet e tij të kriketit përpara se të martohej në shoqëri me socialisten britanike Jemima Goldsmith në 1995.

Dënimi me burg i së shtunës është i treti i Khan në më pak se një javë. Të martën, ai u dënua me 10 vjet burg për zbulimin e dokumenteve të klasifikuara.

Çështja gjyqësore e së mërkurës u përqëndrua në akuzat se ai dhe gruaja e tij kishin shitur ose mbajtur dhuratat shtetërore të marra në detyrë, duke përfshirë bizhuteritë nga Princi i Kurorës Saudite.

Related Posts