Botë

Guterres dënon vrasjen e palestinezëve që ishin në pritje të ndihmave humanitare

Shefi i OKB-së dënoi të enjten forcat izraelite që hapën zjarr ndaj palestinezëve që prisnin ndihma humanitare në jug të qytetit të Gazës, duke vrarë më shumë se 100 persona dhe duke plagosur 700 të tjerë.

“Sekretari i Përgjithshëm dënon incidentin e sotëm në Gazën veriore, në të cilin më shumë se njëqind njerëz thuhet se u vranë ose u plagosën ndërsa kërkonin ndihmë për të shpëtuar jetën,” tha në një konferencë Stephane Dujarric, zëdhënës i Antonio Guterres.

Dujarric përsëriti kërkesën e Guterres për një armëpushim të menjëhershëm humanitar dhe tha se shefi i OKB-së “i bën thirrje edhe një herë për hapa urgjent në mënyrë që ndihma kritike humanitare të mund të hyjë në Gaza dhe përtej Gazës për të gjithë ata që kanë nevojë”.

“Armiqësitë e vazhdueshme dhe sfidat e tjera vazhdojnë të pengojnë përpjekjet tona për të arritur civilët në Gaza me kujdes shëndetësor dhe ushqimor që shpëton jetë”, shtoi Dujarric.

Duke u përmbajtur nga përmendja e Izraelit në dënimin e sulmit, Dujarric tha se OKB-ja është në dijeni të vdekjeve që lidhen me dehidratimin dhe kequshqyerjen në Gaza dhe kërkoi një hetim të plotë.

Herët të enjten, forcat izraelite qëlluan në një turmë palestinezësh që prisnin ndihma humanitare në jug të qytetit të Gazës në zonën “Rreth rrotullimi Al-Nabulsi”, duke lënë të paktën 104 të vdekur dhe 760 të plagosur, sipas Ministrisë së Shëndetësisë me bazë në Gaza.

Ushtria izraelite tha se një hetim fillestar zbuloi se palestinezët iu afruan një postblloku ushtarak që mbikëqyrte hyrjen e kamionëve të ndihmës kur ushtarët qëlluan të shtëna paralajmëruese dhe qëlluan në këmbët e palestinezëve që vazhduan të lëviznin drejt trupave.

Dujarric komentoi hetimin në vazhdim të UNRWA nga Zyra e Shërbimeve të Mbikëqyrjes së Brendshme të OKB-së dhe tha se ajo shqyrtoi informacionin fillestar nga autoritetet izraelite dhe po planifikon të vizitojë Izraelin për të marrë detaje shtesë.

Izraeli ka nisur një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake në Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar i 7 tetorit i udhëhequr nga Hamasi, në të cilin u vranë më pak se 1200 njerëz.

Të paktën 30.035 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza dhe 70,457 të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave. /AA

Related Posts