Botë

Erdogan: Ata që mbyllin sytë para mizorive të Izraelit do të pësojnë keqardhje të madhe

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se ata që mbyllin sytë para masakrave dhe mizorive të kryera nga Izraeli do të pësojnë keqardhje të madhe, raporton Anadolu.

Në një ceremoni të organizuar në provincën Yalova, presidenti Erdoğan tha se ata që kanë shkaktuar masakrën e rreth 25 mijë njerëzve të pafajshëm në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, do të përballen me “pasoja përvëluese” të veprimeve të tyre.

“Ta themi troç, vendet perëndimore dhe institucionet ndërkombëtare të sigurisë, të cilat patën testin e tyre të fundit të lig për çështjen e Gazës, nuk kanë më asnjë besueshmëri”, tha Erdoğan.

Presidenti turk tha se ata që gjykojnë të drejtat dhe liritë e njeriut kanë mbyllur sytë ndaj fëmijëve, foshnjave dhe grave të vrarë brutalisht gjatë 105 ditëve të fundit, respektivisht që nga fillimi i sulmeve të Izraelit më 7 tetor.

“Ata janë të kënaqur thjesht duke parë barbaritë që përshkallëzohen në gjenocid, të kryera kundër palestinezëve nga Fuhrer Netanyahu i sotëm dhe ekipi i tij gjakatar”, tha presidenti Erdoğan.

Më tej, presidenti turk shtoi se ashtu si në Irak, Bosnjë, Siri, Jemen, Mianmar, Somali dhe Afganistan, institucionet përgjegjëse për garantimin e sigurisë globale kanë dështuar dhe kanë pësuar humbje serioze të reputacionit.

Izraeli ka goditur Rripin e Gazës që nga sulmi ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor.

Sipas Kombeve të Bashkuara (OKB), rreth 85 për qind e banorëve të Gazës janë zhvendosur nga sulmi izraelit, ndërsa të gjithë ata ndodhen në një pasiguri ushqimore. Qindra mijëra njerëz po jetojnë pa strehë dhe kamionët e ndihmave që hyjnë në territor janë më pak se gjysma e numrit para fillimit të konfliktit.

Për luftën e Türkiyes kundër terrorizmit, presidenti Erdoğan tha: “Ne do të vazhdojmë luftën tonë të vendosur kundër terrorizmit derisa këneta e terrorizmit në Siri dhe Irak të thahet plotësisht”.

Related Posts