AktualeMaqedoni

Dita e Alfabetit, në Çair promovohet rruga 22 Nëntori

Sot në 115 vjetorin e Ditës së Alfabetit në Komunën tonë të Çairit promovuam rrugën 22 Nëntori dhe qe pikërisht lidhet me rrugën që e promovuam kohë më parë Adem Demaçi.

Dhe sot jo vetëm ne banorët e Çairit por edhe më gjerë jemi më krenarë se kurrë sepse emrat e rinj të rrugëve të Komunës sonë janë pikërisht emrat e shumë delegatëve të Kongresit të Manastirit ku edhe unifikua gjuha jonë e shenjtë shqipe siç janë: Gjergj Fishta, Mit’hat Frashëri, Parashqevi Qeriazi, Luigj Gurakuqi e Gjergj Qiriazi e tanimë edhe 22 Nëntori.

Sot duke festuar Ditën e 36 shkronjave shqipe le të kujtojmë rrugëtimin, sakrificën, mundin, amanetin e të parëve tanë se gjuha është zemra e një kombi.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02dh7Ctg5rGn5xVDvQtGT1fcwmri64GW3etLUmJDURRyxmZDYYtrygmLUcFymTFgEAl&id=100090016557002&mibextid=Nif5oz

Related Posts