Shëndet & Style

12 simptoma të heshtura të sulmit kardiak

Dhimbje ose presion gjoksi, djersë e ftohtë, dobësi ekstreme – shenja të njohura të një ataku kardiak. Por ka simptoma më delikate që janë të lehta për t’u humbur.

Kur mendoni për simptomat e sulmit në zemër, ndoshta mendoni për një shtrëngim të dhimbshëm në gjoks. Megjithatë, autoritetet shëndetësore sugjerojnë se në një numër të konsiderueshëm rastesh kjo dhimbje e perceptuar mund të mos jetë ajo që individi po përjeton në të vërtetë.

Është thelbësore të identifikohen simptomat e mundshme të heshtura të një ataku kardiak sa më shpejt të jetë e mundur. Kjo për shkak se sa më shpejt të merrni trajtim, aq më shumë ka të ngjarë të mbijetoni pa dëmtim të përhershëm të muskujve të zemrës, raporton revista “The Healthy”.

“Pacientët me atak në zemër më thonë se kanë një ndjenjë sikur diçka nuk është në rregull,” tha Stacey E. Rosen, MD, një kardiologe prej më shumë se 25 vjetësh dhe nënkryetare për shëndetin e grave në Institutin Katz për Shëndetin në Nju Jork. “Dëgjojeni atë zë të vogël”, sugjeron Rosen. “Nëse keni një ndjenjë të keqe, është mirë të jeni të kujdesshëm dhe telefononi menjëherë mjekun”.

Përveç kësaj, Rosen raporton se disa nga pacientët e saj raportojnë se ndihen “më pak të pastër mendërisht” pikërisht përpara një ataku në zemër.

Dhimbja e gjoksit për shkak të një sulmi në zemër shpesh përshkruhet si një dhimbje e mprehtë, therëse apo edhe e shurdhër. Megjithatë, ndonjëherë një atak në zemër mund të ndihet më shumë si presion dhe rëndim në gjoks, ose sikur jeni duke u shtrënguar fort, thotë Jim Liu, një kardiolog dhe asistent profesor i mjekësisë kardiovaskulare pranë Qendrës Mjekësore të Universitetit Shtetëror të Ohajos, Wexner.

Rosen vë në dukje se lodhja është një nga shenjat më të zakonshme të sulmit në zemër që ai sheh, veçanërisht tek gratë që vuajnë nga sulmet në zemër.

“Në praktikën time 25-vjeçare, njerëzit në prag të një sulmi në zemër raportojnë se ndihen të lodhur dhe të paaftë për të kryer aktivitetet e tyre të zakonshme”, tha Rosen.

Gjatë një ataku në zemër, qarkullimi i gjakut në zemër zvogëlohet. Kjo ushtron stres shtesë në muskuj, prandaj mund të ndodhë kjo ndjenjë e lodhjes.

Dhimbja e dukshme në shpinë, gjoks ose ndonjë krah – jo vetëm në të majtë – është shpesh një shenjë e një ataku të heshtur në zemër. Për shkak se dhimbja shpesh nuk shoqërohet nga rëndimi i gjoksit që zakonisht shoqërohet me një atak në zemër, njerëzit shpesh e injorojnë atë, shpjegon Rosen.

Dhimbja mund të ndihet si një muskul i shtrirë ose i lënduar ose dhimbje, sikur keni fjetur në të gabimisht. Mund të vijë dhe të shkojë ose të mbetet konstante. Për të qenë të sigurt, nëse dhimbja është diçka e re dhe nuk largohet, duhet të flisni me mjekun tuaj për këtë, edhe nëse është në një pjesë të trupit që zakonisht nuk është e lidhur me zemrën, thotë ajo.

Një simptomë shpesh e anashkaluar e një sulmi në zemër është dhimbja – përsëri rreth gjoksit, krahëve, shpatullave ose shpinës – që ndodh vetëm gjatë stërvitjes, thotë Liu.

Nëse keni një bllokim të pjesshëm në arteriet tuaja koronare, mund të kufizojë qarkullimin e gjakut në zemrën tuaj, duke ju bërë të ndiheni të dobët dhe me dhimbje, thotë Liu.

Dhimbja mund të ndalet kur të ndaloni së ushtruari, sepse zemra nuk ka nevojë për aq shumë gjak, ose mund të vazhdojë edhe gjatë pushimit. Të dyja mund të jenë shenja shqetësuese të sëmundjes së zemrës – por, sugjeron Liu, e para mund të sugjerojë se një atak në zemër ka ndodhur tashmë; ndërsa kjo e fundit mund të nënkuptojë se njëra është e pashmangshme.

Nëse shkallët zakonisht nuk janë problem, por papritmas e kuptoni se ju mungon ajri në krye, kjo mund të sinjalizojë një atak në zemër.

“Gratë në veçanti më thonë se vërejnë lodhje ose gulçim ndërsa ecin lart shkallët ose mbajnë sende ushqimore kur normalisht nuk do ta bënin,” tha Rosen.

Nëse zgjoheni në mes të natës duke gulçuar për ajër ose ndiheni të gulçuar menjëherë pas zgjimit, kjo është gjithashtu një shenjë se diçka nuk është në rregull, thotë Annapoorna Kini, një kardiologe dhe profesoreshë e mjekësisë pranë Shkollës së Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Nju Jork.

Fluksi i bllokuar i gjakut në zemër mund të ndikojë në frymëmarrjen tuaj, sepse zemra luan një rol kyç në transportimin e oksigjenit në pjesën tjetër të trupit tuaj dhe largimin e dyoksidit të karbonit nga indet.

Nëse herë pas here keni urth pas një dreke të bollshme, mund të mos ketë asgjë për t’u shqetësuar. Por nëse është e pazakontë – ose nëse nuk keni pasur kurrë urth më parë, Liu sugjeron të telefononi mjekun tuaj. Angjina, dhimbje gjoksi e ngjashme me urthin, shkaktohet nga mungesa e rrjedhjes së gjakut në zemër, e cila mund të sinjalizojë një atak në zemër.

Simptomat e sulmit në zemër ndonjëherë mund të imitojnë problemet e stomakut si marramendje, të vjella ose një shqetësim i përgjithshëm gastrointestinal – veçanërisht te gratë, thotë Rosen.

“Nëse nuk ndiheni mirë, telefononi mjekun tuaj”, shton ajo.

Siklet e pashpjegueshme në qafë ose nofull ose shtrëngim në fyt mund të tregojnë një atak në zemër, thotë mjekja Kini, duke shtuar se këto janë shenja që duhet të shkoni menjëherë te mjeku.

Është veçanërisht e rëndësishme që njerëzit me diabet t’u kushtojnë vëmendje këtyre ndryshimeve delikate, thotë Rosen. Kjo është për shkak se ata mund të kenë probleme të ndjejnë disa ndjesi që shërbejnë si një alarm kyç se diçka nuk është seriozisht.

Nxehjet tuaja, djersitjet e ftohta dhe ato të natës mund të mendohen si “thjesht hormone” ose plakje, por djersitja e tepërt mund të tregojë një problem serioz shëndetësor.

Mjeku Liu thotë se kjo simptomë – veçanërisht nëse jeni duke djersitur edhe kur nuk jeni duke ushtruar ose ndryshe fizikisht aktiv – mund të jetë një simptomë delikate e një ataku në zemër. Djersitja mund të shfaqet papritur dhe në dukje pa arsye, ose mund të zgjoheni të zhytur.

Nëse dhoma po rrotullohet dhe ju ndiheni të trullosur apo edhe të fikët, kjo mund të jetë shenjë e një ataku kardiak. Ju gjithashtu mund të ndiheni të nxehtë dhe të përzier së bashku me marramendje.

Related Posts