Botë

Zjarret e furishme vrasin të paktën 51 persona, shpallet gjendja e jashtëzakonshme në Kili

Kili ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme ndërsa lufton zjarret e furishme pyjore në të gjithë vendin që kanë vrarë të paktën 51 persona.

Autoritetet thonë se numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet.
“Duke pasur parasysh kushtet e tragjedisë, numri i viktimave me siguri do të rritet në orët e ardhshme”, tha presidenti kilian Gabriel Boriç në një deklaratë televizive të shtunën.

Ai shtoi se Ministria e Mbrojtjes do të vendosë më shumë njësi ushtarake në zonat e prekura, me të gjitha burimet e nevojshme të vëna në dispozicion.

Deklarata u bë për provincat Marga Marga dhe Valparaíso, tha delegati presidencial i Valparaíso Sofía González Cortés. Një shtetrrethim u vendos në disa komuna midis orës 8 të mëngjesit dhe mesditës me kohën lokale për të lehtësuar vendosjen e mbështetjes emergjente dhe logjistike.

Rreth 92 zjarre aktive po digjen në pjesë të ndryshme të vendit dhe deri më tani kanë prekur rreth 43,000 hektarë, tha Ministrja e Brendshme Carolina Tohá. Zjarrfikësit kanë kontrolluar 40 zjarre dhe janë ende duke luftuar me 29.

Të paktën një person është arrestuar deri më tani në lidhje me zjarret, raportoi degë e CNN, CNN Chile.

Sipas policisë, burri ishte në shtëpinë e tij në qytetin Talca në Kilin qendror duke bërë punë saldimi kur një zjarr filloi aksidentalisht dhe u përhap në kullotat aty pranë, raportoi CNN Chile. I dyshuari do të dalë në gjyq të dielën në Talca, sipas Prokurorisë së Maule.

Ekuipazhet e urgjencës po i japin përparësi zjarreve në qytetin port të Valparaíso në bregdetin e Kilit për shkak të afërsisë së tyre me zonat urbane dhe rreth 372 banorë janë raportuar të zhdukur, sipas kryebashkiakut të tij.

Një nga ato zjarre ka konsumuar rreth 6,800 hektarë. Zjarret në Valparaiso kanë dëmtuar gjithashtu rreth 1,100 shtëpi, thanë autoritetet.

“Shqetësimi më i madh është se disa nga zjarret janë në zona shumë afër zonave urbane, në ndërfaqen e zonave urbane dhe për këtë arsye kanë një potencial shumë të lartë për të prekur njerëzit, shtëpitë dhe instalimet”, tha Carolina Tohá.

Toha u tha gazetarëve se numri i të vdekurve mund të rritet në orët e ardhshme pasi autoritetet përpiqen të konfirmojnë informacionin nga zonat ku nuk kanë mundur të hyjnë ende.

Related Posts