Botë

Vdekja e Navalnyt, Britania e Madhe sanksionon shefat e burgjeve ruse

Mbretëria e Bashkuar ka ngrirë asetet e gjashtë bosëve të burgjeve ruse në krye të kolonisë penale të Arktikut ku vdiq lideri i opozitës, Alexei Navalny.

Ata gjithashtu do të ndalohen të udhëtojnë në Britaninë e Madhe, për të cilën Ministria e Jashtme thotë se është vendi i parë që vendos sanksione për vdekjen e tij.

Sekretari i Jashtëm Lord Cameron tha se ata që janë përgjegjës për “trajtimin brutal” të Navalny do të mbahen përgjegjës.

Por ka pasur kritika se sanksionet e fundit nuk shkojnë aq larg sa duhet.

Udhëheqësit perëndimorë thonë se fajin për vdekjen e Navalny e kanë autoritetet ruse, përfshirë presidentin Vladimir Putin.

SHBA ka njoftuar gjithashtu se do të zbulojë paketën e saj të sanksioneve kundër Rusisë për vdekjen e Navalny dhe luftën e vazhdueshme në Ukrainë të premten.

Qeveria britanike ka bërë thirrje që trupi i Navalny t’i lirohet menjëherë familjes së tij dhe të bëhet një hetim i plotë dhe transparent.

Apeli nga MB i bën jehonë thirrjeve të ngjashme nga nëna e Navalny, e cila u filmua të martën jashtë kolonisë ku ai vdiq duke thënë se ajo po përpiqej ta shihte për pesë ditë, por as nuk e dinte se ku ishte.

Të sanksionuarit nga MB janë:

Kol Vadim Konstantinovich Kalinin – kreu i kolonisë penale

Nënkolonel Sergej Nikolaevich Korzhov – nënkryetar

Nënkolonel Vasily Alexandrovich Vydrin – nënkryetar

Nënkolonel Vladimir Ivanovich Pilipchik – nënkryetar

Nënkolonel Aleksandr Vladimirovich Golyakov – nënkryetar

Kol Aleksandr Valerievich Obraztsov – nënkryetar

Duke shpallur sanksionet, Lord Cameron tha se ishte “e qartë se autoritetet ruse e shihnin Navalny-n si një kërcënim dhe ata u përpoqën vazhdimisht ta heshtnin atë”.

“Askush nuk duhet të dyshojë në natyrën shtypëse të sistemit rus,” shtoi ai.

“Kjo është arsyeja pse ne sot po sanksionojmë zyrtarët më të lartë të burgut përgjegjës për paraburgimin e tij në koloninë penale ku ai kaloi muajt e fundit.

“Ata që janë përgjegjës për trajtimin brutal të Navalny nuk duhet të kenë asnjë iluzion – ne do t’i mbajmë ata përgjegjës.”

Ndërkohë, kryeministri Rishi Sunak tha se Mbretëria e Bashkuar dhe aleatët e saj po shqyrtonin “të gjitha opsionet për të kërkuar llogari nga Rusia dhe Putini”.

Deputetja konservatore Alicia Kearns, e cila kryeson Komitetin e Punëve të Jashtme, tha se masat e Mbretërisë së Bashkuar kundër Rusisë duhet të “shkonin shumë më tej”.

Përveç “paketës së madhe” të premtuar nga Shtëpia e Bardhë, BE-ja është gjithashtu në procesin e miratimit të një raundi të 13-të të sanksioneve kundër Rusisë.

Problemi është se megjithëse ekonomia e Rusisë është goditur nga kufizime të paprecedentë në sektorët e saj energjetik, financiar dhe të tjerë që nga pushtimi i Ukrainës, ndikimi nuk ka qenë aq i madh sa pritej. /BBC/

Related Posts