Botë

Ushtria izraelite thotë se forcat e saj po luftojnë dhe po kryejnë sulme në të gjithë Gazën

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) kanë dhënë detaje të mëtejshme të operacioneve të saj tokësore rreth kampit të refugjatëve Jabalya në Gazën veriore, tashmë në javën e tyre të dytë.

IDF tha se ka kryer dhjetëra sulme në zonë për të ndihmuar forcat që po luftojnë “celula të armatosura terroriste” në terren.

Ushtria tha se “ushtarët kanë gjetur sasi të mëdha armësh, duke përfshirë eksplozivë, raketa antitank, AK-47, drone dhe granata”, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Ushtria izraelite ka rihyrë në pjesë të Gazës veriore dhe qendrore, thotë ajo, për të luftuar përpjekjet e Hamasit për të rivendosur veten në këto zona.

Palestinezët e zhvendosur në Jabalya thanë për CNN se bombardimet e rënda izraelite kanë shkaktuar “vdekje dhe tmerr” në kamp. Rreth 300 shtëpi u shkatërruan plotësisht gjatë shtatë ditëve, sipas Mahmoud Bassal, një zëdhënës i shërbimeve emergjente të mbrojtjes civile në Gaza.

Ekipet e Bassal kishin gjetur të paktën 150 trupa dhe kishin shpëtuar qindra njerëz të plagosur në kampin e refugjatëve që nga e shtuna, tha gjithashtu ai.

Related Posts