BotëRajon

Turqia kryen sulme ajrore në Irak dhe Siri

Ankaraja ka thënë se ka shkatërruar 23 objektiva në sulmet ajrore gjatë natës ndaj militantëve kurdë në Irakun verior dhe Siri.

Në një përshkallëzim të mëtejshëm të konfliktit në jug të kufirit të Turqisë, ai goditi objektiva në veri të Sirisë dhe rajonet Metina, Gara, Hakurk dhe Kandil të Irakut verior.

“Njëzet e tre objektiva u shkatërruan, duke përfshirë shpella, strehimore, tunele, depo municionesh, materiale furnizimi dhe objekte të përdorura nga organizata terroriste”, tha në një deklaratë Ministria e Mbrojtjes e Turqisë.

Ai tha se shumë militantë ishin “neutralizuar”, një term që zakonisht përdoret për të nënkuptuar të vrarë.

Turqia ka nisur sulmet pasi nëntë ushtarë turq u vranë në përleshjet me militantët e Partisë Punëtore të Kurdistanit (PKK) në Irakun verior të premten.

PKK është cilësuar një grup terrorist nga Turqia, Britania e Madhe, SHBA dhe BE.

Related Posts