Maqedoni

Tre persona janë nën hetim, dyshohen për grabitje

Prokuroria Themelore Publike në Shkup ka lëshuar urdhër për fillimin e procedurës hetuese kundër dy personave të dyshuar për grabitje dhe heqje të paligjshme të lirisë. Ata akuzohen se më 23 prill, në një incident në rrugën “Belasica”, kanë përjashtuar një person nga liria e tij, duke e detyruar të futet në një automjet dhe më pas e kanë sulmuar fizikisht duke i shkaktuar lëndime të rënda.

Në veprimtarinë e tyre kriminale, ata dyshohet se kanë përdorur dhunë fizike dhe kërcënime për të detyruar viktimën të japë paratë. Sipas informacioneve, ata i kanë marrë rreth 8.000 denarë dhe më pas e kanë kërcënuar që të paguajë 10.000 euro deri më 1 maj, në rast se nuk dëshironin të vuajnë pasojat.

Prokuroria ka kërkuar nga Gjykata Themelore Penale në Shkup caktimin e masës së paraburgimit për dy të dyshuarit, ndërsa njëri prej tyre është aktualisht në arrati. Hetimi është në proces dhe organet e drejtësisë po punojnë për të zbardhur të gjitha detajet e këtij ngjarjeje të rëndë kriminale.

Related Posts