Botë

Stuhi e fuqishme në Houston, 4 viktima, 800 mijë shtëpi pa energji

Të paktën 4 persona humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë mbetën të lënduar si pasojë e motit të keq të shoqëruar me erë të fortë që goditi qytetin e Houstonit.

Dëmet nga era e fortë janë të pallogaritshme, teksa më shumë se 800 mijë shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike, duke lënë pjesën më të madhe të qytetit në errësirë.

Pjesa më e madhe e qendrës së qytetit të Houston dhe distriktit të tij tregtar ishin të mbushura me linja elektrike të rëna dhe xhama nga dritaret e thyera pas stuhisë, me trafikun dhe dritat e rrugëve të rrëzuara në të gjithë qytetin.

Kryebashkiaku John Whitmire tha se të paktën katër viktima të lidhura me stuhinë ishin konfirmuar, kryesisht nga pemët e rrëzuara.

Related Posts