Botë

​Stoltenberg bën thirrje për rritje të mbështetjes për Ukrainën

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të enjten se aleatët duhet të rritin dhe mbështesin mbështetjen për Ukrainën, pasi situata në fushën e betejës “mbetet e vështirë”.

“Rusia vazhdon të lëshojë valë dronësh në qytetet e Ukrainës dhe infrastrukturën kritike. Kështu që ne duhet të shtojmë dhe të mbajmë mbështetjen tonë,” tha Stoltenberg në një konferencë shtypi në Bruksel.

Duke shprehur se kjo mbështetje është kritike për të ndihmuar Kievin gjatë dimrit të vështirë përpara, ai përsëriti se do të sigurojë që Ukraina të mbizotërojë si një komb sovran i pavarur.

“Kjo është gjëja e duhur për të bërë. Është gjithashtu në interesin tonë të sigurisë,” vuri në dukje ai.

Në përgjigje të pyetjes nëse NATO është gati për një skenar që ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump ose një republikan me pikëpamje të ngjashme “izoluese” mund të futet në Shtëpinë e Bardhë në një moment kaq kritik për sigurinë evropiane, Stoltenberg theksoi se aleatët janë më të sigurt së bashku sesa vetëm.

“Kjo është në interesin e sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara, për të pasur një NATO të fortë. Një NATO e fortë është e rëndësishme për Evropën, por është gjithashtu e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara,” tha shefi i NATO-s.

Duke kujtuar se samiti i ardhshëm i NATO-s do të mbahet në Uashington në vitin 2024, Stoltenberg nënvizoi se në samitin e ardhshëm do ta përshtatin Aleancën Veri-Atlantike për të ardhmen.

Related Posts