Sport

Shtyhen ndeshjet e Superligës për shkak të grevës së gjyqtarëve

Të gjitha ndeshjet e futbollit të javës së 14-të në Superligën e Greqisë janë shtyer.

Kjo pasi Komiteti Qendror i Arbitrave të Federatës Greke të Futbollit të mos caktojë gjyqtarë për ndeshjet e fundjavës.

Arsyeja e grevës vjen për shkak të kërcënimeve që ka marrë Tasos Papapetrou, pas ndeshjes Volos – Olympiakos më 3 dhjetor, e cila përfundoi me barazim 1-1.

“Pas njoftimit të fundit nga Komiteti Qendror i Arbitrave të Federatës Greke të Futbollit (EPO) për vendimin për mos caktimin e gjyqtarëve, bëhet e ditur se ndeshjet e ndeshjes së ardhshme të 14-të të Kampionatit nuk do të luhen ”, thuhet në një deklaratë nga EPO.

Federata Greke e Futbollit njoftoi gjithashtu “masa për mbrojtjen e arbitrave” pas takimit të presidentit Panagiotis Baltako me anëtarët e Komitetit Qendror të Arbitrave të Garës, të cilët kërkuan edhe masa më të mëdha për mbrojtjen e gjyqtarëve në takime. Presidenti i Komitetit të Gjyqtarëve, Peter Frojdfeldt , është në pikëpyetje, sidomos pas ndeshjes së së dielës së kaluar.

Pas barazimit 2-2, Olympiacos lëshoi ​​një deklaratë duke akuzuar futbollin grek se “drejtohet nga një organizatë kriminale ”. “Një grup njerëzish që operojnë sipas standardeve mafioze që kanë të vetmin qëllim të shfarosin Olimpiakos”. Klubi pireu ka sulmuar edhe Federatën Greke të Futbollit. Një përplasje mes tifozëve të Olimpiakosit dhe policisë greke përfundoi me një oficer të plagosur rëndë, të goditur nga një flamur dhe e gjithë kjo bëri që gjyqtarët të vendosin të mos fishkëllenin këtë ditë për të garantuar sigurinë e tyre.

“Arbitrat dhe ndihmës gjyqtarët grekë duan të shprehin trishtimin dhe neverinë tonë për atë që ndodhi në një tjetër ngjarje sportive dhe për sulmin ndaj një oficeri policie që rezultoi në një lëndim shumë të rëndë. Ka ardhur koha për konsultime, për maturi, por edhe për vendime të vështira, pasi fenomenet e dhunës, kërcënimet ndaj njerëzve (atletët, gjyqtarët, policia, qytetarët) dhe anarkia janë një fenomen i zakonshëm në stadiume ”, theksuan gjyqtarët në një deklaratë pas takimin me federatën.

Related Posts