Botë

Shkundet Filipine, goditet nga një tërmet me magnitudë 7.5

Një tërmet me magnitudë 7.5 goditi Mindanao, Filipine sot, sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC).

Tërmeti ishte në një thellësi prej 63 km (39 milje), shtoi EMSC.

Sistemi amerikan i paralajmërimit për cunami lëshoi ​​një paralajmërim për cunami pas tërmetit.

Tërmetet janë të shpeshta në Filipine, të shtrirë në “Unazën e Zjarrit” të Paqësorit, të cilin Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së e përshkruan si “zona më aktive sizmikisht dhe vullkanikisht në botë”.

Në fillim të muajit të kaluar, një tërmet me magnitudë 6.7 ballë në jug të Filipineve vrau tetë persona.

Vdekjet në tërmetin e 17 nëntorit u raportuan nga provincat Sarangani, Cotabato Jugore dhe Davao Occidental, ndërsa 13 persona u plagosën nga tërmeti, i cili shkaktoi shumë panik dhe dëmtoi më shumë se 50 shtëpi dhe ndërtesa të tjera.

Related Posts