AktualeBotë

Rritet presioni politik mbi Biden, a do të godas SHBA Iranin pas sulmit me dron në bazën e amerikane në Jordani?!

Vrasja e tre trupave amerikane dhe plagosja e dhjetëra të tjerëve të dielën nga militantët e mbështetur nga Irani po grumbullon presion politik mbi presidentin Joe Biden për t’i dhënë një goditje drejtpërdrejt Iranit, një veprim që ai ka hezituar ta bëjë nga frika e përshkallëzimit të tensioneve në një luftë më të gjerë.

Ekspertët parashikojnë se opsionet e reagimit të Biden-it për incidentin mund të variojnë nga shënjestrimi i forcave iraniane jashtë deri te brenda Iranit, ose zgjedhja e një sulmi hakmarrës më të kujdesshëm vetëm kundër militantëve përgjegjës të mbështetur nga Irani.

Forcat amerikane në Lindjen e Mesme janë sulmuar më shumë se 150 herë nga forcat e mbështetura nga Irani në Irak, Siri, Jordani dhe në brigjet e Jemenit që nga shpërthimi i luftës Izrael-Hamas në tetor.

Por ato nuk kishin vrarë apo plagosur në të tilla shifra deri në sulmin e së dielës në një post të largët të njohur si Kulla 22 pranë kufirit verilindor të Jordanisë me Sirinë. Kjo i lejoi Biden hapësirën politike për të përballuar hakmarrjen e SHBA-së, duke shkaktuar kosto mbi forcat e mbështetura nga Irani pa rrezikuar një luftë të drejtpërdrejtë me Teheranin.

Biden tha se sulmet ishin kryer nga grupe të armatosura të mbështetura nga Irani dhe se Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen, por pa dhënë më shumë detaje.

“Ndërsa ende jemi duke mbledhur faktet rreth sulmit, ne e dimë se është kryer nga grupe militante radikale të mbështetura nga Irani që veprojnë në Siri dhe Irak”, u shpreh Biden.

Presidenti Biden tha se Shtetet e Bashkuara “do t’i mbajnë përgjegjës të gjithë ata që janë të përfshirë dhe ata do të japin llogari në momentin dhe mënyrën që zgjedhim ne”.

Më vonë, në një sallë banketi të kishës në Karolinën e Jugut, presidenti mbajti një moment heshtje për trupat amerikane të vrarë në sulm, më pas tha: “Ne do të përgjigjemi”.

Por çfarë impakti ka lënë sulmi në politikën e brendshme amerikane?

Republikanët akuzuan Bidenin se i la forcat amerikane në rolin e pulave të lagura, duke pritur ditën kur një dron ose raketë do t’i shmangej mbrojtjes së bazës. Sipas republikanëve, e diela ishte dita kur një dron i vetëm sulmues në një drejtim goditi afër kazermave të bazës herët në mëngjes.

Në përgjigje, ata thonë se Biden duhet të godasë Iranin.

“Ai i la trupat tona si pula të lagura,” tha senatori republikan amerikan Tom Cotton. “Përgjigja e vetme ndaj këtyre sulmeve duhet të jetë hakmarrja shkatërruese ushtarake kundër forcave terroriste të Iranit, si në Iran ashtu edhe në Lindjen e Mesme.”

Republikani që drejton komitetin e mbikëqyrjes ushtarake amerikane në Dhomën e Përfaqësuesve, Mike Rogers, gjithashtu bëri thirrje për veprim kundër Teheranit.

“Ka kaluar shumë kohë që presidenti Biden të mbajë më në fund përgjegjës regjimin terrorist iranian dhe përfaqësuesit e tij ekstremistë për sulmet që ata kanë kryer,” tha Rogers.

Ish-presidenti Donald Trump, i cili shpreson të përballet me Biden në zgjedhjet presidenciale të këtij viti, e portretizoi sulmin si një “pasojë të dobësisë dhe dorëzimit të Joe Biden”. Administrata e Biden ka thënë se po bën përpjekje të mëdha për të mbrojtur trupat amerikane në mbarë botën.

Një demokrat shprehu hapur shqetësimin se strategjia e Bidenit për të frenuar konfliktin Izrael-Hamas në Gaza po dështonte.

“Siç e shohim tani, ajo po del jashtë kontrollit. Ka filluar të shfaqet si një luftë rajonale dhe për fat të keq Shtetet e Bashkuara dhe trupat tona janë në rrugë të dëmshme,” tha Përfaqësuesja Demokratike Barbara Lee, duke ripërsëritur thirrjet për një armëpushim në Izrael.

Related Posts