Botë

Rrëzohet avioni në të cilin po udhëtonte, humb jetën ish-presidenti kilian!

Ish-presidenti kilian Sebastian Pinera ka vdekur në një aksident me helikopter në Kili.

Helikopteri që transportonte miliarderin konservator u rrëzua në rajonin Los Ríos të Kilit jugor, sipas një deklarate të shpërndarë nga zyra e tij të martën. Në helikopter ndodheshin katër persona, tre prej të cilëve i mbijetuan përplasjes dhe janë “jashtë rrezikut”, tha Ministrja e Brendshme e Kilit, Carolina Tohá.

Në momentin e përplasjes, kishte reshje të shumta shiu në zonë, por është e paqartë nëse moti e ka shkaktuar përplasjen. Trupi i Pinerës është gjetur nga marina kiliane. Pinera, i cili ishte 74 vjeç, ishte president i Kilit nga viti 2010 në 2014 dhe përsëri nga 2018 në 2022.

Për liderin e ndjerë do të mbahet një funeral shtetëror dhe presidenti kilian Gabriel Boriç ka shpallur ditë zie kombëtare. Vendi ishte tashmë në gjendje zie kombëtare për shkak të zjarreve të vazhdueshme pyjore, që besohet të jenë më të këqijat në histori, që kanë vrarë më shumë se 120 njerëz.

Qeveria e Kilit “shpreh tronditjen e saj për shkak të kësaj tragjedie, shtrin përqafimin e saj në solidaritet me familjen e ish-presidentit, me ata që janë afër tij, por edhe me të gjithë kilianët”, thuhet në deklaratën e Tohá.

Ai u arsimua në Kili dhe në Universitetin e Harvardit në Shtetet e Bashkuara. Sipas Forbes, biznesmeni i kthyer në politikan kishte një pasuri rreth 2.7 miliardë dollarë . Ai themeloi kompaninë e kartave të kreditit Banco në vitet 1970 dhe, gjatë qëndrimit të tij të parë si president, nderoi një premtim për të zhveshur asetet e tij, raportoi revista.

Mandati i parë i Pinerës filloi në vitin 2010 kur ai pasoi Michelle Bachelet, një presidente e njohur që drejtoi vendin përmes rënies ekonomike globale.

Mandati i tij i dytë u ndërpre nga protesta masive dhe trazira, të cilat tronditën vendin në tetor 2019, pasi protestuesit kërkuan pensione më të mira, arsim më të mirë dhe fundin e një sistemi ekonomik që ata thanë se favorizonte elitën.

Trazirat bënë që presidenti i atëhershëm në largim Pinera të binte dakord për një votim popullor për nevojën e ndryshimit të kushtetutës së trashëguar nga diktatura. Ai gjithashtu kryesoi përgjigjen e vendit ndaj pandemisë Covid-19, ku kombi i Andeve prej 19 milionë banorësh pa një nga normat më të larta të vaksinimit në botë.

Drejtuesit rajonalë vajtuan vdekjen e Pinerës. Presidenti argjentinas Javier Milei dërgoi ngushëllimet e tij në një postim në X. “Në emër të shtetit të Argjentinës, ne i dërgojmë ngushëllimet tona familjes, miqve dhe popullit të Kilit,” shkroi ai.

Related Posts