Tech & Auto

Rekord i ri botëror, vetura më e shpejtë e prodhuar ndonjëherë tejkalon 500 km/h

Koenigsegg sapo zbuloi Chimera-n unike, por nuk po neglizhon një premtim të vjetër që bëri për modelin Jesko.

Një test i realizuar së fundmi ka zbuluar se Jesko Absolut tejkaloi 500 km/h përpara se të godiste kufizuesin e rrotullimit në marshin e nëntë, duke shënuar kështu rekord botëror si vetura më e shpejtë e prodhuar ndonjëherë.

Ai sugjeron se ka vend për shpejtësi edhe më të madhe në pritje për t’u zhbllokuar.

Zbulimi u bë nga Christian von Koenigsegg gjatë një podkasti të Top Gear, përcjell Telegrafi.

Kur Jesko Absolute debutoi në mars të vitit 2020, Koenigsegg tha se do të ishte vetura më e shpejtë që marka suedeze do të bënte ndonjëherë.

Marka ekzotike ka premtuar të thyejë pengesën e 482 km/h dhe potencialisht të kapërcejë shpejtësinë 489 km/h të Bugatti Chiron Super Sport.

Edhe pse aftësitë maksimale të Jeskos nuk janë testuar ende, ajo ka disa rekorde nën brezin e saj.

Është vetura më e shpejtë e prodhimit me 400 km/h. Përveç kësaj, asnjë automjet tjetër nuk mund ta mposht atë në testet 0-400 km/h.  https://youtu.be/KD82XB7t8Xo

Related Posts