Botë

Postimi që u bë viral! “Të gjithë sytë në Rafah”, cili është kuptimi i fotos që po përhapet gjithnjë e më shumë

Sulmet e fundit izraelite që vranë të paktën 45 palestinezë, duke përfshirë shumë fëmijë, në tendat e mbushura me njerëz të zhvendosur në Rafah të Gazës, kanë tërhequr reagime nga disa vende dhe grupe të të drejtave të njeriut. Zona Tal as-Sultan, një “zonë e sigurt” e caktuar në veriperëndim të qytetit Rafah, u godit nga të paktën tetë raketa izraelite, raportoi Al Jazeera duke cituar dëshmitarët.

Aktualisht, shtëpia e qindra mijëra palestinezëve të zhvendosur nga e gjithë Rripi i Gazës, Rafah u vu nën ofensivën tokësore dhe ajrore izraelite të dielën, pavarësisht shqetësimit të gjerë ndërkombëtar për viktimat civile. Sulmi la gjithashtu disa tenda të djegura, duke vrarë më shumë njerëz. Një shpërthim i rezervuarit të karburantit, i shkaktuar nga një sulm ajror izraelit, ishte përgjegjës për zjarrin.

Ndërsa pamjet vizuale të trupave të djegur dhe atyre me lëndime të rënda u shfaqën në mediat sociale, një imazh me tekst, “All Eyes on Rafah”, filloi të bëhet trend. Fushata, e udhëhequr nga aktivistë dhe grupe humanitare, synon të tërheqë vëmendjen në qytetin jugor të Rripit të Gazës, ku njerëzit janë detyruar të jetojnë në kampe të ngushta refugjatësh pa ndihmë humanitare.

Imazhi tregon tendat në një kamp të rregulluar për të formuar fjalët “All Eyes on Rafah”, duke u kërkuar njerëzve që të mos mbyllin sytë ndaj situatës në qytetin më jugor të Gazës, ku rreth 1.5 milion njerëz kanë kërkuar strehim pasi ikën nga bombardimet izraelite.

A është imazhi i vërtetë?

Imazhi mund të jetë një nga fotot e para të aktivizmit viral të krijuar nga inteligjenca artificiale. Sipas Marc Owen Jones, i cili studion dezinformatat, imazhi “duket” sikur është krijuar nga AI. Nuk duken shumë reale, duke pasur hije të çuditshme dhe kampi i tendës që është në mënyrë të panatyrshme simetrike janë disa nga shenjat se është një imazh i krijuar nga AI.

Nga vjen fraza?

Slogani thuhet se e ka origjinën nga një deklaratë e Rick Peeperkorn, drejtor i Zyrës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Territoret e Pushtuara Palestineze. Ai e bëri komentin në shkurt, menjëherë pasi Benjamin Netanyahu urdhëroi një plan evakuimi për Rafah përpara sulmeve që synonin ato që kryeministri izraelit pretendoi atëherë se ishin bastionet e fundit të mbetura të grupit militant Hamas.

Grupet mbështetëse si Save the Children, Oxfam, Americans for Justice in Palestine Action, Jeëish Voice for Peace dhe Fushata e Solidaritetit të Palestinës kanë miratuar gjithashtu sloganin. Në mediat sociale, hashtagu #AllEyesOnRafah ka mbledhur mbi 1,95,000 postime me miliona shikime. Ishte gjithashtu trend në Instagram të martën, me gati 1,00,000 postime shtesë në platformë.

Related Posts