Botë

Përplasje mes policisë dhe protestuesve në Venecia kundër G7

Momente tensioni dhe përplasjesh me policinë ka patur në Venecia gjatë protestës së organizuar nga qendrat sociale të verilindjes kundër takimit të G7 të Drejtësisë.

Pas banderolës së madhe të bardhë me fjalët “Jo G7-ës së padrejtësisë, Palestinë e lirë, ndal luftës”, rreth 200 protestues mbërritën në qytet nga Venecia dhe rajonet e afërta, kundër samitit të drejtësisë në vazhdim të G7.

Turma u përpoq t’i afrohej vendit të mbledhjes, por policia hodhi gaz lotsjellës për të parandaluar depërtimin e protestuesve në zonën e mbyllur.

Më pas, pjesëmarrësit u detyruan të tërhiqen nga ndërhyrja e oficerëve me mjete proteste dhe u kthyen drejt sheshit të stacionit Santa Lucia, ku turma u shpërbë me shpejtësi. Nuk raportohet për persona të lënduar.

Ministrat e Drejtësisë të vendeve të G7-s diskutuan në Venecia luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar në Ukrainë.

Related Posts