Botë

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha të martën se trupat izraelite duhet të mbajnë kontrollin për çarmatimin e Gazës pas luftës me Hamasin, duke hedhur poshtë përsëri idenë se një forcë ndërkombëtare mund të jetë përgjegjëse për sigurinë në Rrip.

“Gaza duhet të çarmatoset. Dhe në mënyrë që Gaza të çarmatoset, ka vetëm një forcë që mund ta sigurojë këtë. Kjo forcë është IDF”, tha kryeministri izraelit në një konferencë shtypi të martën.

Ushtria izraelite raportoi të martën për luftime intensive në jug të Gazës, teksa rrethoi qytetin Khan Younis. IDF tha gjithashtu se kishte rrethuar kampin verior të refugjatëve Jabalya, për të cilin pretendon se është një bastion i Hamasit.

Ndërkohë karburanti dhe furnizimet mjekësore në Spitalin Al-Aksa të Gazës qendrore kanë arritur “nivele kritike të ulëta” për shkak të mbylljes së rrugëve, thanë Mjekët pa Kufij (MSF) në një postim në mediat sociale të mërkurën.

Ministri i Jashtëm izraelit tha se ia hoqi vizën koordinatores humanitare të Kombeve të Bashkuara për shkak të “paragjykimit të OKB-së”. Kjo vjen pasi zyrtarë të shumtë të OKB-së paralajmërojnë për një situatë “apokaliptike” në Gaza për civilët e zhvendosur që përballen me mbipopullimin dhe përhapjen e sëmundjeve. Gati 1.9 milionë njerëz, më shumë se 80% e popullsisë së Gazës , janë zhvendosur, tha një agjenci e OKB-së. Ndërkohë, gati 16,000 njerëz janë vrarë në Gaza dhe më shumë se 60% e shtëpive janë shkatërruar që nga 7 tetori, sipas Hamasit.

Presidenti Joe Biden dënoi të martën sulmet seksuale të kryera nga Hamasi gjatë sulmit terrorist të 7 tetorit ndaj Izraelit dhe u bëri thirrje të gjithëve të dënojnë aktet.

Related Posts