Botë

Nën hetim për grusht shteti, policia braziliane i sekuestron pasaportën ish presidentit Bolsonaro

Ish-presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro ka dorëzuar pasaportën e tij si pjesë e një hetimi policor për tentativën për grusht shteti më 8 janar 2023, i cili synonte ta mbante atë në pushtet, kanë thënë avokatët e tij.

Në operacionet që synonin gjithashtu aleatët kryesorë të ish-udhëheqësit të ekstremit të djathtë, agjentët e policisë federale kryen 33 kontrolle dhe katër arrestime në të gjithë Brazilin të enjten në mëngjes.

Ata vizituan shtëpinë e pushimit të Bolsonaros në bregun jugor të Rio de Zhaneiros, ku atij iu dha 24 orë për të dorëzuar pasaportën e tij dhe iu ndalua të bënte kontakt me të dyshuarit e tjerë.

Menjëherë pas kësaj, policia sekuestroi pasaportën në selinë e Partisë Liberale të Bolsonaro në Brasília, tha një nga avokatët e tij.

Sipas mediave braziliane, oficerë ushtarakë dhe anëtarë të profilit të lartë të administratës së mëparshme janë ndër objektivat e operacionit, duke përfshirë kandidatin e Bolsonaros në zgjedhjet e vitit 2022, gjeneralin Walter Braga Netto.

Related Posts