Botë

Moti i keq në Ukrainë, më shumë se 1000 qytete dhe fshatra pa energji elektrike

Operatori i rrjetit energjetik të Ukrainës ka thënë se moti i ashpër ka lënë më shumë se 1000 qytete dhe fshatra pa energji elektrike në nëntë rajone.

Konsumi i energjisë elektrike ishte në nivelet më të larta të kësaj jave pasi temperaturat ranë në rreth -15C në shumë pjesë të vendit, tha operatori i rrjetit Ukrenergo, shkruan Sky News.

“Niveli i konsumit vazhdon të rritet për shkak të rënies së konsiderueshme të temperaturës në të gjithë vendin”, thuhet në aplikacionin e mesazheve Telegram, duke shtuar se konsumi i energjisë elektrike në mëngjes ishte tashmë 5.8% më i lartë se një ditë më parë.

“Që nga mëngjesi i sotëm për shkak të motit të keq – erërave të forta, rryma e akullit është ndërprerë në 1025 vendbanime”.

Moti shkaktoi dëme të konsiderueshme në rrjetet e shpërndarjes me erëra të forta, ngrica dhe një shtresë e trashë akulli në pajisje, gjë që vonoi punimet e riparimit, sipas Ukrenergo.

Vitaliy Kim, guvernator i rajonit jugor të Mykolaiv, ku 215 qytete dhe fshatra janë pa energji elektrike, deklaroi se akulli në kabllot e energjisë elektrike kishte mbi 5 cm trashësi.

Related Posts