Tech & Auto

Microsoft: U sulmuam nga hakerat rusë

Microsoft njoftoi dje se një grup i sponsorizuar nga shteti rus hakoi sistemet e korporatave më 12 janar dhe vodhi disa e-maile dhe dokumente nga llogaritë e punonjësve të tij.

Grupi rus ishte në gjendje të hynte në një “përqindje shumë të vogël” të llogarive të emailit të korporatave të Microsoft, duke përfshirë anëtarë të menaxhmentit të lartë dhe punonjës në sigurinë kibernetike, ligjore dhe funksione të tjera, tha kompania.

Tifozët e Koln dhe Borussia Dortmund bëhen bashkë, protestojnë për investimet e huaja n…Pse disa njerëz nuk e pranojnë kurrë se e kanë gabim: Psikologët shpjegojnë se si të si…“Bye bye Buci, ti je pas meje”, Linda Halimi rikthen në vëmendje momentin k…Ndërroi jetë njëri nga të plagosurit në përleshjen me armë në Spitalin e TetovësBebe Rexha mban koncert spektakolar para 50 mijë personave në Jeddah të Arabisë Saudite

Ekipi i kërkimit të kërcënimeve të Microsoft-it heton në mënyrë rutinore hakerat nga shtetet kombe si Midnight Blizzard i Rusisë, për të cilin ata thonë se është i lidhur me shkeljen.

Një grup hakerësh rus i njohur në industrinë e sigurisë kibernetike si Nobelium, ose Midnight Blizzard, përdori një “sulm hashing të fjalëkalimit” duke filluar në nëntor të vitit 2023 për të shkelur platformën e Microsoft, tha kompania në një postim në blog.

Hakerët përdorin këtë teknikë për të depërtuar në sistemet e kompanisë duke përdorur të njëjtin fjalëkalim në shumë llogari. Ambasada ruse në Uashington dhe Ministria e Jashtme nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment.

Microsoft tha se hetoi incidentin dhe mbylli aktivitetin keqdashës, duke bllokuar qasjen e akterit të kërcënimit në sistemet e tij

Related Posts