MaqedoniShowbiz

Maqedonia e Veriut nuk do të marr pjesë në Eurovision 2024

Delegacioni i Maqedonisë nuk do të marr pjesë në Eurovision Song Contest 2024 në Malmö të Suedisë, i cili është viti i dytë pa përfaqësisë tonë në këtë garë muzikore.

Transmetuesit publik nga 37 vende kanë konfirmuan pjesëmarrjen e tyre në ngjarjen më të madhe të muzikës live në botë, e cila do të zhvillohet në Malmö majin e ardhshëm.

“Me pikëllim të thellë konfirmojmë se Maqedonia do të mungojë në Eurovision për të dytin vit radhazi. Suksese të gjitha 37 vendeve konkurruese dhe presim me padurim shfaqjen e madhe në Malmö”, njoftoi faqja Maqedonase Fan për përzgjedhjen e këngës së Eurovisionit në platformën X, ish Twitter.

Nga vendet e rajonit pjesëmarrjen e kanë konfirmuar Shqipëria, Kroacia, Greqia, Serbia dhe Sllovenia.

Nuk kishte asnjë delegacion maqedonas në Eurovisionin 2023 në Liverpul për shkak të, siç informoi Radio Televizioni Maqedonas, tarifa e shtuar e regjistrimit për pjesëmarrje dhe kostot e rritura të krizës energjetike.

Performanca e fundit e vendit në Eurovision ishte në vitin 2022. /Telegrafi/

Related Posts