Botë

Kryeministrja franceze Élisabeth Borne jep dorëheqjen

Kryeministrja e Francës Élisabeth Borne do të largohet nga posti pas më pak se dy vitesh në detyrë.

Kjo vjen mes raportimeve se presidenti Emmanuel Macron është gati të riorganizojë ekipin e tij të lartë përpara zgjedhjeve evropiane që do të zhvillohen më vonë këtë vit.

Në një deklaratë, Macron tha se zonja Borne kishte treguar “guxim, përkushtim dhe vendosmëri” gjatë kohës së saj në detyrë.

Nuk dihet ende se kush do të emërohet si pasardhës i saj.

Ndryshimi në kryeministër vjen pas një viti të dëmtuar nga krizat politike të shkaktuara nga ndryshimet e kontestuara në sistemin e pensioneve dhe ligjet e imigracionit.

Ai gjithashtu vjen vetëm pesë muaj para zgjedhjeve të Parlamentit Evropian, me euroskeptikët që pritet të bëjnë fitime rekord në një kohë të pakënaqësisë së gjerë publike për rritjen e kostove të jetesës dhe dështimit të qeverive evropiane për të frenuar flukset e migracionit.

Në Francë, sondazhet tregojnë se partia e Macron është pas asaj të lideres së ekstremit të djathtë Marine Le Pen me tetë deri në 10 pikë përpara votimit të qershorit.

Spekulimet për një riorganizim të qeverisë kishin qenë të përhapura në javët që kur miratimi i ngushtë në parlament i rregullave të ashpra të imigracionit ekspozoi çarje të thella në shumicën centriste të Macron.

Ndër ata që citohen si kandidatë të mundshëm për të zëvendësuar Borne janë ministri i arsimit, Gabriel Attal, 34 vjeç dhe ministri i mbrojtjes, Sébastien Lecornu, 37 vjeç. Të dy do të ishin kryeministri më i ri i Francës.

Ekspertët kanë përmendur gjithashtu ministrin e financave, Bruno Le Maire dhe ish-ministrin e bujqësisë Julien Denormandie si opsione të mundshme.

Related Posts