Botë

Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim

Kryeministri indian Narendra Modi ka thënë se beson se ai është zgjedhur nga Zoti, pasi zgjedhjet indiane me shumë faza po i afrohen përfundimit.

“Jam i bindur që ‘Parmatma’ (Zoti) më dërgoi për një qëllim. Pasi të arrihet qëllimi, puna ime do të përfundojë. Kjo është arsyeja pse unë i jam përkushtuar plotësisht Zotit”, tha ai për kanalin e lajmeve NDTV të dielën.

Modi, i cili shpreson të fitojë një mandat të tretë kur të shpallen rezultatet e zgjedhjeve të përgjithshme më 4 qershor, tha se ndërsa Zoti e udhëzoi për të bërë shumë nga puna e tij, ai e bëri këtë pa zbuluar një skemë më të madhe.

“Zoti nuk i zbulon kartat e tij, thjesht më bën të bëj gjëra. Dhe nuk mund ta telefonoj drejtpërdrejt për të pyetur se çfarë do të ndodhë më pas”, tha ai.

Modi ka ndërtuar një kult të personalitetit të krijuar brenda Partisë së tij nacionaliste hindu Bharatiya Janata (BJP).

BJP gjithashtu ka promovuar në mënyrë aktive hinduizmin, besimin e shumicës, në çdo aspekt të jetës publike. Në përurimin e tempullit në Ayodhya në janar, ishte Modi, dhe jo priftërinjtë hindu, ata që luajtën rolin kryesor në ritual.

Megjithatë, kjo besohet të jetë hera e parë që Modi, i cili rrallë jep intervista dhe nuk ka mbajtur asnjë konferencë shtypi në dhjetë vitet e tij në pushtet, ka folur për veten kaq sinqerisht si një i zgjedhur hyjnor.

“Thurja dinake e fesë me politikën për një vend ku besimi është pjesë e pandashme e jetës së përditshme është USP [pika unike] e BJP. Pretendimi i zotit Modi është kulmi”, shkruante gazeta indiane The Telegraph në një editorial.

Në fillim të këtij muaji, në një intervistë televizive në Varanasi, zona e tij elektorale, Modi bëri një tjetër aludim për hyjninë. “Kur nëna ime ishte gjallë, besoja se kisha lindur biologjikisht. Pasi ajo ndërroi jetë, duke reflektuar mbi të gjitha përvojat e mia, u binda se Zoti më kishte dërguar për të shërbyer”, tha ai.

Ai tha se i vetmi shpjegim për energjinë e tij të jashtëzakonshme duhej të ishte jobiologjik. “Unë besoj se Zoti më ka dhënë aftësi, frymëzim dhe qëllime të mira për një qëllim … Unë nuk jam gjë tjetër veçse një instrument nga Perëndia.

Udhëheqësi i Partisë së Kongresit, Rahul Gandhi u tall me komentet e tij. “Nëse një person i zakonshëm do të kishte bërë deklaratat që Modi ka bërë kohët e fundit, ata do ta çonin direkt te një psikiatër,” tha ai.

I pyetur nga një spikere televizive nëse Modi vuante nga një “kompleks i Zotit”, zëdhënësi i BJP Sanju Verma u përgjigj duke lavdëruar energjinë e tij.

“Brenda një dite, ai grumbullohet në disa shfaqje rrugore, disa mitingje, udhëton në tre shtete të ndryshme dhe kur kthehet në Delhi në mbrëmje, jep intervista të plota për mediat. Ai është i dërguar nga Zoti me energji të pakufishme”, tha Verma.

Related Posts