Botë

Kjo është gruaja e parë në botë që arrin pasuri 100-miliardëshe

Trashëgimtarja e gjigantit të kozmetikës “L’Oreal”, Françoise Bettencourt Meyer, është bërë gruaja e parë që grumbullon pasuri prej 100 miliardë dollarësh, sipas një liste të personave më të pasur në botë.

Perandoria franceze e bukurisë, e themeluar nga gjyshi i saj, është rrugës për performancën më të mirë në tregun e aksioneve në disa dekada, raporton televizioni BBC.

Të enjten, vlera e aksioneve të kompanisë “L’Oreal” në Paris shkoi në nivel rekord.

Kompanisë së famshme i janë rimëkëmbur shitjet pas pandemisë, kur njerëzit në izolim përdornin më pak produkte të kozmetikës.

Sipas Indeksit të Miliarderëve në “Bloomberg”, zonja Meyers, 70 vjeçe, tashmë ka më shumë se 100 miliardë dollarë pasuri, duke u renditur e dymbëdhjeta në botë në listën e njerëzve më të pasur.

Zonja Meyers e ka poztën e nënkryetares së bordit në kompaninë “L’Oreal”. Ajo dhe familja e saj janë aksionarët më të mëdhenj në kompani, me rreth 35 për qind.

Ajo ishte bërë trashëgimtare e kompanisë pas vdekjes së nënës, Liliane Bettencourt, në vitin 2017.

Related Posts