Shëndet & Style

Katër ushqimet që reduktojnë stresin

Ndiheni të stresuar pas sezonit të pushimeve? Mund të jetë si pasojë e indulgjencave tuaja për pushime dhe zakoneve të ndryshuara të të ushqyerit.

Pas ditëve të kënaqjes me ëmbëlsirat festive me përmbajtje të lartë të sheqerit dhe kripës, është e zakonshme të kërkoni ushqime të ngjashme shumë kohë pas përfundimit të pushimeve, shkruan HT, transmeton Klankosova.tv.

Megjithatë, ngrënia e ushqimeve të tilla për një kohë të gjatë mund të ketë efekt në nivelet tuaja të stresit. Çdo lloj ndryshimi i humorit, nivelet e ulëta të energjisë dhe reduktimi i produktivitetit mund t’i atribuohen mungesës së disa lëndëve ushqyese në dietën tuaj.

Nëse edhe ju ndjeni nivele të pamenaxhueshme stresi pas Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, mos harroni të shtoni magnez, zink, kalcium, hekur dhe niacinë që janë të dobishme në menaxhimin e niveleve tuaja të stresit sipas hulumtimeve.

Simptomat e stresit të lartë

-Çështjet e tretjes: Stresi largon vëmendjen nga tretja.

-Shtimi në peshë: Rritja e hormoneve të stresit bën që trupi juaj të shtojë peshë.

-Presioni i lartë i gjakut: Enët e gjakut ngushtohen për të lejuar transportin e shpejtë të lëndëve ushqyese.

-Sheqeri i lartë në gjak: Glukoza konvertohet për t’u përdorur si një burim shtesë energjie.

Ushqimet që mposhtin stresin

Panxhari

Panxhari është i pasur me oksid nitrik i cili mund të ndihmojë në qarkullimin e gjakut dhe rregullon presionin e gjakut.

Boronica

Boronicat ndihmojnë në reduktimin e stresit oksidativ dhe rritjen e funksionit njohës. Ato ndihmojnë në mbrojtjen e trurit dhe promovojnë menaxhim më të mirë të humorit.

Avokado

E pasur me yndyrna të pangopura, të cilat mbështesin shëndetin e trurit dhe ndihmojnë në rregullimin e hormoneve të stresit, avokado ndihmon në ruajtjen e presionit të ekuilibruar të gjakut, duke promovuar elasticitetin e përgjithshëm ndaj stresit.

Shega

Shega lufton dëmtimin oksidativ që ndodh gjatë stresit. Shega ka një aktivitet antioksidant më të lartë se vera dhe çaji jeshil. Marrja e rregullt e lëngut të shegës mund të ketë aktivitet si antidepresiv.

Related Posts