Sport

Jasir Asani është njeriu gol, ja si luan Shqipëria në Europian sipas prestigjozes “Marca”

Prestigjozja spanjolle “MARCA” i ka dedikuar një artikull të gjitha skuadrave që janë pjesë e Europianit dhe mënyrën se si ato pritet të luajnë në fushë.

Silvinjo përdori një sistem 4-2-3-1 gjatë fazës kualifikuese, por kjo do të ndryshojë në varësi të fazës së lojës. Në sulm ai vendos një 4-3-3, duke lehtësuar një sulm të ekuilibruar që mbështet gjerësinë përmes krahëve dhe thellësinë përmes mesfushorëve që avancojnë.

Në mbrojtje, braziliani aplikon një sistem solid 4-1-4-1 që evoluon nga skema e tij sulmuese.

Kjo strategji fokusohet në ruajtjen e një linje të lartë mbrojtëse dhe një formë kompakte për të reduktuar hapësirat për sulmet rivale. Thekson presionin agresiv, veçanërisht në mesfushë, për të detyruar përmbysjet dhe për të nisur kundërsulme të shpejta. Ata kanë një mbrojtje këmbëngulëse që pësuan vetëm katër gola në fazën kualifikuese, të drejtuar nga kapiteni Berat Gjimshiti. Nga prapa është vendi ku do të filloni të ndërtoni shanset tuaja për sukses.

Shqipëria mori 12 pikë në kualifikime, dy më pak se rezultati tjetër më i ulët nga një fitues i grupit (Turqia). Cikalleshi, golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave, nuk është thirrur, ashtu si Uzuni, pavarësisht 11 golave ​​të tij për Granadën, por me probleme në tendinën e Akilit. Broja është më cilësor, por prej dy vitesh nuk gjen gol me Shqipërinë (ndeshje zyrtare, pasi shënoi në miqësoren me Lihtenshtejnin).

Një lojtar për herë të parë si Jasir Asani

Kaq shumë probleme për të gjetur një lojtar me gol e sjell Jasir Asanin në qendër të vëmendjes, pasi ai u përfshi në më shumë gola në fazën kualifikuese të Euro 2024 se çdo lojtar tjetër shqiptar (3 gola, 2 asiste), duke shënuar në tre nga katër ndeshjet e tyre kualifikuese në shtëpi. Në fakt, tre golat e tij u shënuan me vetëm katër goditje në portë.

Related Posts