Botë

​Irani zbulon armatimin e ri mes tensioneve rajonale

Ushtria iraniane ka zbuluar një version të ri dhe të përmirësuar të sistemit autokton të raketave ajër-tokë-tokë kundër armaturës në mes të tensioneve në rritje në rajon.

Raketa e drejtuar me saktësi e quajtur Shafaqh (Agimi) u shfaq në një ceremoni në Teheran të shtunën në prani të komandantit të ushtrisë Abdolrahim Mousavi dhe zyrtarëve të tjerë të lartë ushtarakë, tha media shtetërore.

Sistemi raketor është zhvilluar nga ekspertë lokalë ushtarakë iranianë dhe është i aftë të godasë objektivat brenda një rrezeje operacionale prej 20 kilometrash dhe mund të përdoret për strategji të ndryshme taktike dhe operacionale.

Media shtetërore e Iranit, duke cituar zyrtarë, tha se Shafaqh mund të instalohet në helikopterë të ndryshëm të ushtrisë iraniane dhe vjen me një kokë lufte të përmirësuar, aftësi “zjarr dhe harro”, sistem kërkimi dhe gjurmimi infra të kuqe dhe teknologji udhëzuese, duke i mundësuar atij të godasë objektivat me saktësi të lartë në të ndryshme. kushtet klimatike.

Armët e tjera u shfaqën gjithashtu gjatë ngjarjes, duke përfshirë raketa lundrimi me rreze të gjatë, raketa të drejtuara kundër tankeve, drone zbulimi dhe vetëvrasjeje, transportues tankesh super të rëndë, sistemet vendase të shikimit të natës Yousef dhe sistemet e simulimit luftarak.

Gjithashtu u zbulua sistemi raketor Qadr-29 që do të instalohet në helikopterët Bell-206. Sipas mediave lokale, ai është i aftë të lëshojë raketa me një kokë lufte minimale prej katër kg deri në 150 kilometra.

Një sistem raketor i lidhur me helikopterët Bell AH-1 Cobra u shfaq gjithashtu gjatë ngjarjes, i cili është i pajisur për të përdorur teknologjinë e raketave “zjarr dhe harro” për lëshimin e raketave të tilla si Qaem dhe Almas.

Ekspozita e parë ushtarake në llojin e saj erdhi mes tensioneve të rritura në rajon pas një sërë sulmesh ndaj Izraelit dhe anijeve të lidhura me SHBA-në në Detin e Kuq, si dhe sulmeve ndaj bazave ushtarake amerikane në Siri dhe Irak.

Uashingtoni ka fajësuar Iranin për sulmet dhe si kundërpërgjigje ka shënjestruar objektet brenda Jemenit, si dhe objektet e grupeve në Irak dhe Siri.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Nasser Kanaani, në një deklaratë të shtunën dënoi sulmet e SHBA-së ndaj objektivave në Siri dhe Irak, duke i cilësuar si shkelje të integritetit territorial të dy vendeve arabe.

Ai denoncoi gjithashtu sulmet e SHBA-së ndaj Houthi-ve të mbështetur nga Irani në Jemen, të cilët kanë nisur një seri sulmesh në anijet me destinacion Izraelin, duke përfshirë ato të SHBA-së dhe Britanisë së Madhe, në rrugën ujore strategjike në shenjë solidariteti me Rripin e Gazës. e cila është bombarduar nga Izraeli që nga 7 tetori pas një sulmi të Hamasit. /AA

Related Posts