__kateg

I nxehtë në mes të dimrit/ Spanja shënon temperatura rekord të muajit Dhjetor

I nxehtë në mes të dimrit/ Spanja shënon temperatura rekord të muajit Dhjetor
Temperaturat në të gjithë Spanjën kanë thyer rekordet për muajin dhjetor, pasi një masë e ajrit të nxehtë përfshiu Gadishullin Iberik të martën, duke e shtyrë merkurin afër 30 gradë Celsius në jug dhe duke vonuar fillimin e sezonit të skive.

Ndërsa hemisfera veriore përgatitet për ardhjen e dimrit, shpresat e spanjollëve për një Krishtlindje “të bardhë” po pakësohen pas një vere me katër valë të nxehti në mes të vitit më të nxehtë të regjistruar.

“Është një nga masat më të ngrohta të ajrit që ka kaluar ndonjëherë në Spanjë në këtë pikë të dhjetorit,” tha Ruben del Campo, një zëdhënës i agjencisë kombëtare të motit AEMET.

Del Campo vuri në dukje qytetet në bregdetin me diell të Mesdheut, si Valencia, të cilat shënuan temperatura të paktën 27 gradë Celsius, dy gradë më të larta se rekordi i mëparshëm për muajin e fundit të vitit.

Ai shtoi se vapa e papërshtatshme, së bashku me parashikimet e reshjeve të pakta deri në fund të shkurtit, paralajmëruan një sezon “jo shumë të mirë” për sportet dimërore që varen nga bora, e cila pasi shkrihet është gjithashtu një burim i rëndësishëm uji për pranverën dhe verën.

Nxehtësia e jashtëzakonshme ka të ngjarë të përfundojë pas të mërkurës kur AEMET parashikon se ajri më i freskët nga gjerësitë më të larta gjeografike do të ulë temperaturat në vlera më normale për dhjetorin.

Related Posts