Botë

Hungaria më në fund miraton anëtarësimin e Suedisë në NATO

Parlamenti i Hungarisë ka miratuar anëtarësimin e Suedisë në NATO gati dy vjet pasi vendi historikisht neutral aplikoi për t’u bashkuar me aleancën ushtarake perëndimore, raporton The Guardian.

Votimi, i cili u zhvillua në Budapest të hënën, pasoi takimin e së premtes midis kryeministrit suedez, Ulf Kristersson, dhe homologut të tij hungarez, Viktor Orbán, në të cilin ata u morën vesh t’i linin mënjanë mosmarrëveshjet e tyre.

Të dy vendet nënshkruan një marrëveshje të re ushtarake gjatë një konference të përbashkët shtypi të ngrohtë por të menaxhuar ngushtë në kryeqytetin hungarez, në të cilën Suedia premtoi të shesë katër avionë të rinj Gripen për t’i shtuar 14 avionëve që Hungaria i ka blerë më parë.

Turqia dha miratimin e saj për anëtarësimin në NATO të vendit nordik muajin e kaluar, duke e lënë Hungarinë vendin e fundit për ta bërë këtë.

Kthesa erdhi pasi kreu i grupit parlamentar i partisë Fidesz në pushtet sugjeroi javën e kaluar që çështja të ngrihej në parlamentin e Hungarisë të hënën, kur ai u rihap pas pushimit dimëror.

Suedia aplikoi për t’u bashkuar me NATO-n në maj 2022, në të njëjtën kohë me Finlandën, në një ndryshim historik në politikën e saj të sigurisë, i shkaktuar nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë. Vonesat kanë çuar në zhgënjim midis anëtarëve të aleancës me Orbanin, një nacionalist i djathtë që ka krijuar lidhje të ngushta me Rusinë.

Related Posts