Botë

Hungaria do ta ratifikojë Suedinë në NATO, kryeministri Kristersson viziton Budapestin

Kryeministri suedez Ulf Kristersson do të udhëtojë në Budapest të premten për të takuar homologun hungarez Viktor Orban përpara se parlamenti i Hungarisë të vendosë për kërkesën e Suedisë për anëtarësim në NATO të hënën e ardhshme.

Suedia aplikoi për t’u bashkuar me aleancën transatlantike gati dy vjet më parë në një zhvendosje historike të politikës nga neutraliteti i nxitur nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Hungaria është i vetmi anëtar i NATO-s që ende nuk e ka ratifikuar pranimin e vendit nordik, me partinë nacionaliste të Orbanit që vonon vazhdimisht një votim, duke përmendur ankesat ndaj Suedisë që kritikon Hungarinë për të dhënat e saj në standardet e sundimit të ligjit.

Orban tha të martën se do të ishte një “kënaqësi” për të mirëpritur Kristerssonin në Budapest.

“Po planifikojmë të diskutojmë se si të forcojmë bashkëpunimin në politikën e mbrojtjes dhe sigurisë midis Hungarisë dhe Suedisë, si dhe planet tona për presidencën hungareze të Këshillit të Bashkimit Evropian dhe Agjendën Strategjike të BE-së”, tha Orban në një postim. X.

Partia Fidesz e Orbanit propozoi më herët të martën që parlamenti të votonte për të ratifikuar kërkesën e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n më 26 shkurt, veprim të cilin do ta mbështeste.

Fidesz ka një shumicë të madhe në parlament dhe mund të kishte miratuar anëtarësimin e vendit nordik në çdo kohë që kur legjislacioni përkatës iu dorëzua ligjvënësve në mesin e vitit 2022.

Vonesa ka acaruar marrëdhëniet e Budapestit me Shtetet e Bashkuara dhe ka ngritur shqetësime midis aleatëve.

Vizita e Kristersson në 23 shkurt pason një ftesë nga Orbani dhe të dy planifikojnë të mbajnë një konferencë të përbashkët shtypi, sipas qeverisë suedeze.

Hungaria merr me qira avionë luftarakë Gripen të prodhuar nga SAAB i Suedisë, sipas një kontrate të nënshkruar në 2001.

Faqja lokale e lajmeve Index.hu raportoi këtë javë, duke cituar burime të paidentifikuara, se një marrëveshje e re e mbrojtjes mund të nënshkruhet midis Suedisë dhe Budapestit. Një zëdhënës i qeverisë hungareze nuk i është përgjigjur pyetjeve të dërguara me email të Reuters.

Kristersson tha në një konferencë për shtyp në Stokholm se Suedia dëshiron të zhvillojë më tej bashkëpunimin e saj Gripen me Hungarinë dhe se kjo temë do të jetë në rendin e ditës të premten. /Klankosova.tv

Related Posts