Botë

Guterres: Libani nuk mund të kthehet në një Gazë tjetër

Antonio Guterres shprehu sot shqetësimin e tij të fortë për përshkallëzimin e tensioneve midis Izraelit dhe organizatës libaneze Hezbollah, me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara duke theksuar se paqeruajtësit e OKB-së po punojnë për të qetësuar situatën dhe për të parandaluar llogaritjet e gabuara.

“Një veprim i nxituar – një llogaritje e gabuar – mund të shkaktojë një fatkeqësi që shkon shumë përtej zonës kufitare dhe sinqerisht, përtej imagjinatës,” u tha ai gazetarëve.

“Të jemi të qartë, njerëzit e rajonit dhe njerëzit e botës nuk mund të durojnë që Libani të kthehet në një Gazë tjetër”, shtoi Guterres.

Lufta midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza ka shkaktuar një shpërthim dhune në kufirin verior të Izraelit me Libanin, ku të shtënat me armë zjarri midis ushtrisë dhe Hezbollahut, një aleat i Hamasit, janë intensifikuar javët e fundit. Retorika luftarake, e cila gjithashtu është përshkallëzuar mes dy palëve, po ngre frikën e një lufte në shkallë të gjerë.

Hezbollahu i mbështetur nga Irani ka lëshuar raketa çdo ditë drejt Izraelit në solidaritet me aleatin e tij Hamasin që nga shpërthimi i luftës në Gaza në tetor, duke detyruar dhjetëra mijëra njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre në Izrael, ku presioni politik po rritet për një veprim më të ashpër.

Dhjetëra mijëra libanezë kanë lënë gjithashtu shtëpitë e tyre për shkak të bombardimeve izraelite në Libanin jugor.

Related Posts