Sport

Gjimshiti, në formacionit më të mirë të Europa League-s, model krenarie për shqiptarët

Një shqiptar, më saktë kapiteni i Kombëtares Shqiptare që ngre lart trofeun e Europa League-s! E jashtëzakonshme!

Në mbrëmjen magjike të Atalantës, Berat Gjimshiti është kthyer në një motiv krenarie për shqiptarët anembanë botës, është shqiptari i parë që ngre lart një trofe kaq të rëndësishëm dhe, për më tepër, si kapiten i skuadrës së tij.

 

Gasperini shkoi t’i dhuronte një përqafim të vecantë menjëherë pas ndeshjes, tjetër tregues i peshës, përveç shiritit, që ka në dhomat e zhveshjes, ashtu si festimet me shokët dhe tifozët. Gjimshiti është vlerësuar gjerësisht me një ndër notat më të larta në finalen e madhe të Europa League-s, garanci në mbrojtjen bergamaske, ndërkohë që një ditë më pas faqja e specializuar “sofascore” e ka përfshirë në formacionin më të mirë të të gjithë sezonit në Europa League.

Të gjitha vlerësime të merituara për një futbollist që ka shfaqur rritje të jashtëzakonshme në vitet e fundit, me saktësinë , vazhdimësinë dhe pjekurinë e tij, ashtu siç ka bërë edhe në Kombëtaren Kuqezi, ku është, pa dyshim, lojtari më i suksseshëm i këtij viti./Super Sport

Related Posts