Botë

Francë: Pesë persona vdesin duke u përpjekur të hipnin në varka në temperatura të ulëta

Pesë persona kanë vdekur dhe i gjashti është në gjendje kritike pasi u gjend në vështirësi në ujërat e akullta duke u përpjekur të arrinte në Mbretërinë e Bashkuar nga Franca veriore, tha autoriteti detar francez.

Katër persona u gjetën të vdekur në orët e para të mëngjesit të së dielës, ndërsa trupi i viktimës së pestë u gjet nga një këmbësor rreth orës 9 të mëngjesit, raporton The Guardian.

Viktimat ishin pjesë e një grupi prej më shumë se 70 personash që u përpoqën të hipnin në varka në vendpushimin bregdetar të Wimereux rreth orës 2 të mëngjesit me orën lokale të dielën, sipas raporteve të mediave lokale.

Në total, 72 persona u shpëtuan gjatë natës, me 20 që vuanin nga hipotermia e avancuar, duke përfshirë dy fëmijë të vegjël dhe një grua shtatzënë të dërguar për kujdes urgjent në Boulogne.

Related Posts