Botë

Foshnja me koka të prera dhe fëmijë që digjen të gjallë, masakra e Izraelit në Rafah kalon përtej imagjinatës! (VIDEO)

Të porsalindur të djegur të gjallë, fëmijë me koka të prera dhe trupa të civilëve të shpërndarë në tenda ku strehohen palestinezët e zhvendosur, kjo është pasoja e luftës së Izraelit në Gaza.

Të paktën 35 persona u vranë në sulmet ‘barbare’ në një kamp refugjatësh në qytetin Rafah, sipas ministrisë palestineze të shëndetësisë. Strehimoret e improvizuara supozohej të ishin strehë të sigurta për civilët, megjithatë ato u bënë objektiva të dhunës ‘çnjerëzore’ gjatë fundjavës.

Pamjet e shpërndara nga gazetarët në terren tregojnë trupa të mbuluar me hi në tokë, gra dhe fëmijë të copëtuar dhe të djegur të gjallë. Një video që qarkullon në internet, tregonte një burrë që mbante trupin e një të porsalinduri me kokë të prerë të dhe të copëtuar.

Njerëz mund të shihen duke u përpjekur për të shuar flakët me ujë. Ky sulm erdhi disa orë pas sulmit të parë me raketa të Hamasit në Tel Aviv dhe vetëm dy ditë pas urdhrit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) që Izraeli të ndalonte operacionet në Rafah.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se po shqyrtojnë raportet për një sulm që shkaktoi zjarre dhe dëmton civilët, por pretendoi se kishte goditur një objekt të Hamasit. Duke konfirmuar një sulm të saktë në lagjen Tal as Sultan, në veriperëndim të Rafahut, IDF pretendoi se sulmi ishte ‘bazuar në inteligjencën e saktë’.

Por zyrtarët palestinezë dhe punonjësit humanitarë pretendojnë se sulmet e Izraelit goditën rreth 10 qendra që strehojnë refugjatë të zhvendosur nga pjesë të tjera të Gazës nga pushtimi i IDF. ActionAid, një shoqatë bamirëse që punon në terren në Gaza, pretendoi se tetë raketa izraelite goditën strehat e improvizuara që strehonin njerëz të zhvendosur.

  Një nga punonjësit e saj të ndihmës tha: Brenda pak sekondash, IDF bombardoi një zonë tende në Rafah me më shumë se 8 raketa. Nuk ka gurë apo çati, vetëm fletë metalike dhe najloni. Qindra njerëz menduan se po flinin të sigurt dhe nuk do të vdisnin, kështu që shkuan në këto zona dhe jetuan atje për t’i shpëtuar vdekjes. Tani dhjetëra njerëz po vdesin dhe dhjetëra apo edhe qindra njerëz ose më shumë janë plagosur, por askush nuk e di ende. Për të mos përmendur djegien totale të gjithçkaje që njerëzit zotërojnë.

GJND-ja urdhëroi Izraelin të ndalojë menjëherë ofensivën e tij ushtarake në Rafah pas një kërkese nga Afrika e Jugut që e akuzonte atë për gjenocid.

Related Posts