Showbiz

Eurovisioni detyron Izraelin të ndryshojë tekstin e këngës ose do të skualifikohet, shkak mesazhi politik

Organizatorët e Eurovisionit i kanë thënë Izraelit që të ndryshojë tekstin e këngës së dorëzuar për edicionin e sivjetmë ose rrezikon të skualifikohet.

Një anëtar i lartë i Unionit Evropian të Transmetuesve (EBU) dyshohet se informoi një zyrtar Izraelit se kënga reprezentuese e këtij shteti me titull “October Rain” ishte tepër politike dhe në shkelje të rregullave të paanësisë së festivalit.

Raportimet se balada po hetohej u përhapën këto ditë pasi vargjet e zbuluara sugjeruan se kënga fokusohej në masakrën e 7 tetorit, shkruan DailyMail.

Thuhet se përfshin rreshta të tillë si ‘nuk ka mbetur ajër për të marrë frymë’ dhe ‘ata ishin të gjithë fëmijë të mirë, secili prej tyre’, si dhe aludojnë për njerëzit e bllokuar në strehimore gjatë sulmeve nga Hamasi.

Kënga, e cila do të këndohet nga 20-vjeçarja ruso-izraelite Eden Golan, gjithashtu i referohet ‘luleve’, që thuhet se janë kod ushtarak për viktimat e luftës në Izrael.

Censurimi i diskutueshëm, i raportuar nga faqja izraelite e lajmeve Walla!, vjen pasi një këngë rap që bën thirrje që këngëtarja shqiptaro-britanike Dua Lipa dhe modelja amerikane Bella Hadid të vriteshin, kryesoi top-listat izraelite. Kënga e stërvitjes pro-luftës u kritikua për faktin se u tha të famshëmve pro Palestinës se ata meritonin atë se ‘çfarë po vjen’.

Si një ngjarje jopolitike, Eurovision mund të skualifikojë garuesit që mendohet se kanë shkelur rregullat e tij strikte të paanësisë. Të gjitha këngët e dorëzuara kontrollohen nga EBU përpara konkursit për t’u siguruar që ato janë në përputhje me rregullat.

Zyrtarët e lartë izraelitë dhe figura publike, megjithatë, kanë thënë se çdo përpjekje për të penalizuar baladën do të ishte ‘skandaloze’. Ministri izraelit i kulturës Miki Zohar në rrjetet sociale u ankua për raportet e shqyrtimit të shtuar mbi paraqitjen e Izraelit.

“Kënga e Izraelit, e cila do të interpretohet nga Eden Golan, është një këngë prekëse, e cila shpreh ndjenjat e njerëzve dhe të vendit këto ditë dhe nuk është politike”, ka shkruar ai.

“Synimi i EBU-së për të skualifikuar këngën izraelite në Eurovision është skandaloz. Iluzionisti izraelito-britanik Uri Geller gjithashtu komentoi, duke thënë: ‘Për hir, kënga fituese e Ukrainës [Orkestra Kalush] në vitin 2022 kishte të bënte me qëndrueshmërinë e popullit ukrainas, kështu që cili është problemi? Është qartazi një rregull tjetër sepse është Izraeli”.

Një zëdhënës i EBU tha se ishte ‘duke shqyrtuar vargjet e këngës’, duke shtuar: ‘Të gjithë transmetuesit kanë kohë deri më 11 mars për të dorëzuar zyrtarisht këngët e tyre pjesëmarrëse. Nëse një këngë konsiderohet e papranueshme, transmetuesve u jepet mundësia të dërgojnë një këngë të re ose tekst të ri”. Finalja e ‘Eurovision 2024’ do të jetë më 11 maj.

Related Posts