Sport

Euro 2024, Champions e Europa League: Inteligjenca Artificiale ‘zbulon’ të gjithë fituesit

Media britanike The Sun ka zbuluar parashikimet e superkompjuterëve për ngjarjet kryesore të futbollit të planifikuara për vitin 2024.

Mbi të gjitha është fituesja e Euro 2024 që sipas inteligjencës artificiale do të jetë Anglia.

Sipas parashikimeve, skuadra e Gareth Southgate do të mundë Francën , me të cilën mund të përballet në gjysmëfinale.

Inteligjenca artificiale: kush do të fitojë Premier League dhe Champions League.

Kapitulli i Premierligës : Arsenali duhet t’i paraprijë Manchester Cityt dhe Liverpool-it, ndërsa Aston Villa e Zaniolo -s renditet në top katërshen, me Sheffield United, Luton dhe Burnley të rënë nga kategoria pas njëqind mijë simulimesh.

Cityt i është dhënë një shans 33 për qind për të fituar Kupën FA për të dytin vit radhazi, me një tjetër finale të derbit të Mançesterit të parashikuar.

Liverpool është favorit për të fituar Kupën Carabao përpara gjysmëfinales së janarit kundër Fulham.

Megjithatë, Arsenali mund të shijojë më shumë lavdi në Evropë, pasi u zgjodh si favorit i lehtë ndaj Cityt në Ligën e Kampionëve.

Topçinjve iu dha një shans 22 për qind për të triumfuar, me fituesit e trefishtë 20 për qind dhe Bayern Munich 15 për qind.

Skuadra e Mikel Artetës do të përballet me Porton në fazën e 16-të pasi fitoi grupin e tyre para Krishtlindjeve.

Europa League: kompjuteri shpall fitues Liverpool

Një tjetër fitore angleze pritet në Europa League me favoritët e Liverpoolit përpara Bayer Leverkusenit dhe Milanit.

Larg Evropës, Senegali është favorit i lehtë për të ruajtur titullin e Kupës së Kombeve të Afrikës. Teranga Lions pritet të mposhtin Algjerinë në turneun që nis në Bregun e Fildishtë më 13 janar.

Related Posts