Botë

Detajet tronditëse nga masakra në Pragë/ Çfarë postonte i riu në rrjete sociale, zbulohet se kush e ndihmoi

14 persona u vranë dhe 25 u plagosën një ditë më parë nga të shtënat në një shkollë të Universitetit të Charles në Pragë , kryeqyteti i Republikës Çeke.

24-vjeçari David Kozak u vetëvra pas masakrës që shkaktoi, ndërsa pak orë më parë kishte qëlluar dhe vrarë të atin në fshatin Hostun, rreth 20 kilometra larg Pragës.

Madje policia po shqyrton mundësinë që ai të ketë vrarë edhe dy persona të tjerë para masakrës në Pragë. Gjatë një konference për media, policia njoftoi se po heton nëse 24-vjeçari mund të jetë i lidhur me dy vrasje të ndodhura javën e kaluar. Një baba 32-vjeçar dhe vajza e tij dy muajshe u qëlluan për vdekje në pyllin Klanovicky pranë Pragës të premten e kaluar, tha shefi i policisë Martin Vodrasek, por ende nuk është konfirmuar nëse Kozak në të vërtetë kishte ndonjë lidhje me vrasjet, sipas Protothema.

Sipas policisë, Kozak ka planifikuar të ndjekë një leksion pasditen e djeshme në Fakultetin e Arteve, pak minuta në këmbë nga Fakulteti Filozofik. Por policia që po kërkonte studentin nuk arriti ta gjente aty. Ai ishte nisur për në Fakultetin Filozofik, ku hapi zjarr pak çaste më vonë.

Videot e publikuara në rrjetet sociale tregojnë 24-vjeçarin David Kozak duke dalë në ballkon dhe duke hapur zjarr.

David Kozak mund të jetë ndihmuar nga e dashura e tij. Policia çeke e konfirmoi këtë për një gazetar të “Volkskrant” i cili ishte në vendngjarje. E dashura, për të cilën nuk janë bërë të ditura detaje të tjera, mësohet se po tenton të arratiset jashtë vendit.

Sipas ministrit të Brendshëm çek Vit Rakusan, policia gjeti “një numër të madh armësh dhe municionesh” në ndërtesën e universitetit. “Ne mund të kishim shumë viktima të tjera nëse policia nuk do të kishte vepruar kaq shpejt”, tha ai.

Bie në sy se 24-vjeçari që ka shtënë kishte leje për armën me të cilën shkaktoi tragjedinë. Hetimet do të zbulojë se si e ka marrë saktësisht këtë leje.
“Nuk ka asgjë që të sugjerojë se krimi është i lidhur me terrorizmin ndërkombëtar”, u tha Vit Rakusan gazetarëve.

Sipas dëshmive, Kozak ka qenë student i zellshëm, por ka pasur edhe probleme psikologjike. Në maj ai fitoi një çmim për tezën e tij. Studenti nuk kishte precedentë penalë, por, si pronar i ligjshëm i armëve, kishte një interes për armët.

Ai ishte diplomuar për histori dhe studime evropiane dhe vazhdoi me master, duke u fokusuar në historinë e Polonisë.

Megjithatë, mesazhet e postuara nga i riu në Telegram javët e fundit japin një pamje krejtësisht të ndryshme të tij.

Studenti 24-vjeçar i Shkollës Filozofike të Universitetit Charles ishte ankuar për “jetën e tij të mjerueshme” dhe kishte shkruar ndër të tjera se “gjithmonë donte të vriste dikë”.

Në një mesazh të datës 10 dhjetor, sulmuesi shkroi se ishte “shumë i frymëzuar nga Alina”. Ai i referohej 14-vjeçares Alina Afanaskina. Vajza qëlloi dhe vrau dy persona në shkollën e saj në qytetin rus të Bryansk më 7 dhjetor dhe më pas vrau edhe veten. “Por Alina nuk vrau mjaftueshëm njerëz, do ta rregulloj”, kishte shkruar Kozak.

“Dua të sulmoj një shkollë dhe ndoshta të vras ​​veten. Alina Afanaskina më ndihmoi. Gjithmonë kam dashur të vras, kam menduar se në të ardhmen do të bëhem maniak. Ishte më fitimprurëse sulmi masiv sesa brezi. U ula, prita, pata ëndërr”, dyshohet se ka shkruar ai ndër të tjera.
Kozak do të udhëtonte 13 milje nga shtëpia e tij në Pragë për leksione në Shkollën e Artit të Universitetit Charles. Ai duket se ka jetuar në fshatin Bohemian qendror të Hostun me të atin në një shtëpi të madhe familjare.

“Paroksizmi” i tij vrasës nisi me viktimën e babait të tij, i cili u gjet i vdekur.

“Ai ishte një djalë introvert, mjaft i çuditshëm si çdo budalla tjetër,” tha një banor për mediat lokale.

“Familja dukej normale. Ne shkuam në vilën e tyre vite më parë. Babai i tij ishte shefi im dhe ata ishin miq jashtë punës, përfshirë gruan e tij”.

Është ende e paqartë se çfarë ka ndodhur saktësisht mëngjesin e 21 dhjetorit. Ajo që vërtetohet është se Kozak vrau babanë e tij përpara se të shkonte në Pragë.

Policia çeke mësoi se ai po shkonte drejt kryeqytetit dhe planifikonte të vriste veten.

Related Posts