Botë

DASH: Hamasi dhe Izraeli flasin në mënyrë indirekte për pengjet

Hamasi dhe Izraeli vijojnë bisedimet në mënyrë indirekte për pengjet dhe SHBA-ja beson se një tjetër pauzë në luftime mund të rifillojë që të premten.

Lajmi është konfirmuar nga një zyrtar i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit që aktualisht ndodhet në udhëtim me Sekretarin e Shtetit Antony Blinken drejt Lindjes së Mesme.

Blinken hipi në aeroplanin e tij për t’u larguar nga Izraeli pak çaste pasi IDF njoftoi një rifillim të luftimeve. Zyrtari i lartë u tha gazetarëve se diskutimet vazhdojnë pavarësisht faktit se Hamasi nuk dorëzoi listën e pritur të pengjeve për t’u liruar në ditën e tetë të pauzës, e cila deri më tani nuk ka materializuar.

Në një deklaratë të lëshuar nga zyra e tij, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se luftimet rifilluan kundër Hamasit në Gaza pasi grupi theu skicën e armëpushimit dhe “nuk respektoi detyrimin e tij për të liruar sot të gjitha gratë e rrëmbyera dhe lëshoi raketa drejt qytetarëve të Izraelit.”

Hamasi ka thënë se nuk ka më gra dhe fëmijë për të liruar, por Izraeli nuk e beson këtë, tha zyrtari i Departamentit të Shtetit.

Related Posts